Pokud by byl doping legalizovaný, nebyl by vrcholový sport dostupný všem

V běloruském hlavním městě Minsku je po dnešním dni velké pozdvižení. Z olympijské vítězky ve vrhu koulí Naděždy Ostapčukové se stala podvodnice. Dopingová kontrola prokázala, že užívala anabolický steroid Metenolon. Její zlato dostane Novozélanďanka Adamsová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruská koulařka Ostapčuková přijde kvůli dopoingu o zlatou olympijskou medaili | Zdroj: Reuters

„Myslím si, že ve vrcholovém sportu se dopovalo vždy a dopovat se vždy bude. Otázkou je, jak se k tomu bude stavit společnost,“ myslí si Martin Raufer, šéfredaktor cyklomagazínu Velo a bývalý aktivní sportovec.

Překvapivé je, že Ostapčukové našli anabolické steroidy. Ty jsou už přežitek a dnes existují sofistikovanější metody dopování, které se mnohem hůř odhalují. „Samozřejmě ty steroidy jsou trochu diletantská věc, která má vliv hlavně u silových sportů. U vytrvalců je to daleko sofistikovanější, kdy si třeba vyměňují vlastní krev, tam už je to úplně jiné,“ říká Raufer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naděžda Ostapčuková přijde kvůli anabolickým steroidům o zlato z OH v LOndýně

Kontroloři se snaží dopingu předcházet, ale to úplně nejde. „Ve všem jsou podvodníci a lumpové o krůček napřed. Otázkou je, jestli jim ti, co se je snaží dohnat dýchají na záda nebo se na ně dívají z uctivé vzdálenosti. Přistupuje se k velice tvrdým sportům v některých sportech. Bohužel ta měřítka nejsou ve všech sportech stejná,“ myslí si Raufer.

„Nejde jen o to, nalézt v těle závodníka tu zakázanou látku, ale i nějakým druhotným způsobem mu dokázat, že se choval nějakým způsobem nepatřičně. Třeba když berou látky, které maskují zakázané prostředky. Mezi ně patří například diuretika

Sportu by povolení dopingu neprospělo

Otázkou je, jestli by nebylo jednodušší doping legalizovat, ať si každý ničí své zdraví, jak chce.
„Ne vždy ten doping organismu škodí, to platí čím dál tím víc, ale nastupuje ta otázka, že kdyby byl doping legalizován a povolen, tak by začal být drahý a v tom případě by nebyl vrcholový výkon nebyl dostupný všem. Ještě větší roli by hrály peníze, zájmy sponzorů a tak podobně.“

„Takže by se okruh potenciálních favoritů v každém sportu velice zúžil, a proto by se mělo proti dopingu neustále bojovat,“ dodává Raufer.

Ještě před soutěží poslali Bělorusové domů kladiváře Tichona. Atletická federace je totiž upozornila na zakázané látky ve vzorku běloruského kladiváře.

Pavel Novák, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme