Pokud přijde Armstrong o tituly z Tour de France, bude zřejmě sedm ročníku bez vítěze

V historických statistikách cyklistické Tour de France nebude s největší pravděpodobnosti u sedmi ročníků uvedený vítěz. Pokud dojde kvůli dopingovému skandálu k vymazání triumfů Lance Armstronga z let 1999-2005, vedení slavného závodů nové vítěze nevyhlásí. Řekl to pro agenturu Reuters ředitel Tour Christian Prudhomme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legenda světové cyklistiky Lance Armstrong vzdal boj o své očištění - archivní snímek | Zdroj: Reuters

Cyklistickým světem hýbe už několik měsíců kauza okolo Lance Armstronga. Slavný závodník byl ve své kariéře součastí propracovaného dopingového systému.

Celu kauzu vyšetřuje Americká antidopingová agentura USADA, která o ní zveřejnila ve středu rozsáhlou zprávu (více než 1000 stran).

V reakci na uvedené informace pak Christian Prudhomme pro agenturu Reuters prohlásil. "Ukazuje éru a systém, které budou navěky poskvrněné. Nejlepším řešením bude, když v těch letech nebudou žádní vítězové Tour."

Do systematického dopingu byli totiž zapojení i další cyklisté, kterým v uvedených letech patřily na Tour de France nejvyšší pozice v konečných klasifikacích.

Jestli příjde Armstrong o všechny své tituly i výsledky, jak doporučila USADA, rozhodne Mezinárodní cyklistická unie. Podle jejího prezidenta Pat McQuaida se UCI ke zprávě vyjádří do 21 dnů.

V souvislosti s kauzu skončil u stáje RadioShack Nissan její generální manažer Johan Bruyneel. Ten vedl týmy, za které jezdil Lance Armstrong při svých sedmi triumfech na Tour de France a podle zprávy USADA mu pomáhal s dopingovým systémem.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme