Popularita baseballu v Česku roste, pomáhají večerní zápasy i specializované areály

Za oceánem patří baseball mezi nejoblíbenější sporty. Suvérénně konkuruje basketbalu a dokonce převyšuje hokejovou NHL. U nás se ale příliš velkému zájmu fanoušků v minulých letech netěšil. To se má v brzké budoucnosti změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pálkař Jakub Sládek hrál baseball v Americe i v Japonsku, teď hraje o český titul s pražskou Kotlářkou | Foto: Vojtěch Herout

„Když jsem začínal někdy v roce 1987, tak hlavně technické podmínky byly na jiné úrovni. Hrálo se na fotbalových hřištích, která neměla správné parametry. Dnes máme fantastické areály na Krči, v Brně i Ostravě. Funguje to velmi dobře,“ říká Marek Rejman, hráč Tempa Praha a zároveň člen Výkonného výboru České baseballové asociace.

Díky kvalitnímu zázemí i výborné práci s mládeží vyrostlo v českých a moravských klubech v posledních letech několik hráčů, kteří se dokázali prosadit do profesionálních či poloprofesionálních týmů po celém světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Baseball začíná být v České republice populárním sportem

Teď se chce baseball dostat i do povědomí sportovních fanoušků. Proto se v extralize nově hrají některé zápasy za umělého osvětlení ve večerních hodinách, hracími dny už nejsou jen víkendy, pro diváky je vždy připraven doprovodný program, někde dostanou fanoušci na tribunách i občerstvení zdarma.

„Na jednom večerním zápase jsem byl jako hráč. Cítili jsme obrovskou podporu od diváků. I den předtím na Krči bylo úplně plno, byl fantastický program. Všichni k tomu přistoupili zodpovědně. A podobné akce se odehrávají i jinde, začínáme mít širokou základnu fanoušků,“ doplňuje Rejman.

Divácké návštěvnosti bezesporu pomohlo to, že se do české extraligy vrátily ze zahraničního angažmá některé hvězdy reprezentačního týmu a ty si zaplněné tribuny nemohou vynachválit.

„Je to přiblížení tomu americkému stylu. Tam ten baseball nemá být čistě o tom, co se děje na hřišti. Je to show pro diváky. Ti si to mají užít. Zápas trvá tři hodiny a buďme upřímní, nikdo nedokáže sledovat sport přes tři hodiny. Když my vidíme diváky, kteří nám fandí, je to příjemné,“ rozplývá se nad diváckým zájmem o baseball pálkař pražských Eagles Matěj Hejma.

Kulisa zaplněných tribun mu bezesporu svědčí. Hned v prvním utkání poslal míč několikrát za plot a stal se dalším členem klubu českých homeranistů, který sdružuje hráče, kteří dokázali alespoň 50krát poslat míč nechytatelně mimo hřiště a slíbil, že to letos rozhodně nebylo naposledy.

Petr Kadeřábek, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme