Pořadatel XXIII. ZOH bude znám dnes večer

Mezinárodní olympijský výbor dnes rozhodne o dějišti zimních olympijských her v roce 2018. Z trojice Pchjongčchang, Annecy, Mnichov se dávají největší šance jihokorejskému městu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques Rogge | Foto: ČRo

Důvod je jednoduchý. Pchjongčchang kandidoval už na pořádání her v roce 2010 i 2014 a těsně prohrál s Vancouverem, respektive se Soči.

„Korejská strana vždycky prohrála jen o málo hlasů. Mluví se tedy o tom, že Korea by jakési morální právo na pořadatelství měla. Na druhou stranu je to politicky neklidná oblast, navíc velmi blízko nevyzpytatelné Severní Koreji. To možná ve světě, který se otřásá politickými krizemi, asi bude hrát svou roli,“ říká místopředseda pro olympismus Českého olympijského výboru Josef Dovalil.

Přehrát

00:00 / 00:00

MOV dnes oznámí své rozhodnutí o pořadateli XXIII. Zimních olympijských her

Politická situace asijského státu ale není jediným aspektem, který by mohl misky vah převážit na stranu dalšího kandidáta.

„Za vytrvalost by si to zasloužili Korejci. Já osobně si ale myslím – a preferoval bych to, aby to byl Mnichov. Z mnoha důvodů. Mnichov má všechno vybudované, každou sezonu pořádá velké závody, má mnoho zkušeností. Není také tajemstvím, že předseda německého olympijského výboru bude kandidovat na post předsedy Mezinárodní olympijského výboru. Když tohle všechno dáme dohromady, vsadil bych si na Mnichov,“ předkládá svůj typ František Dvořák, místopředseda pro sport Českého olympijského výboru.

Vedle kandidatur Pchjongčchangu a Mnichova se zdá být třetí v řadě, francouzské město Annecy, odsouváno odborníky i širokou veřejností do role outsidera.

„Francouzi mají tady u nás pověst tak trochu nepořádníků. Já je ale znám jinak, mám mezi nimi spoustu známých a jsou to pracovití lidé s obrovskou invencí. Takže na první pohled sice mohou Francouzi působit, že jsou povrchnější než Němci, ale moje osobní zkušenost je taková, že i Francie umí uspořádat velké věci,“ říká milovník Země galského kohouta Josef Dovalil, který by nejraději viděl hry právě v hlavním městě departmentu Horního Savojska.

Zda mu udělá rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru radost, se dozvíme dnes večer, kdy jeho předseda Jacques Rogge oznámí výsledek volby pořadatele XXIII. Zimních olympijských her.

O tom, koho nakonec vybere Mezinárodní olympijský výbor jako pořadatele, může rozhodnout také prezentace přímo při zasedání v jihoafrickém Durbanu, kam přijely podpořit své země, vyjma Francie, hlavy států i hvězdy sportovního nebe minulosti a současnosti.

„Když na letní olympiádu kandidoval Londýn a Paříž, určitě hodně pomohlo, že tam byl premiér se skvělou prezentací. To zaskórovalo pro Londýn u těch, kteří byli na vážkách. V tomto smyslu mám dojem, že to Francouzi berou laxně,“ říká František Dvořák.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme