Postihy za používání bičíků jsou příliš tvrdé, říká Václav Luka

Dostihovým sportem v Británii otřásají stížnosti a soudní žaloby, hrozí možná i stávka. To kvůli novým pravidlům o omezení používání bičíků při závodech. Žokejové tvrdí, že pykají za porušení nových regulí až příliš tvrdě. Belgičan Christophe Soumillon dostal za šest švihů místo pěti pětidenní zákaz startu a přišel i o celou vítěznou dotaci. Elitní irský žokej Richard Hughes se dokonce rozhodl ukončit kariéru. Moderátor Petr Král si o tom povídal s prezidentem českého Jockey Clubu Václavem Lukou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

121. Velká pardubická, vítěz Josef Váňa

121. Velká pardubická, vítěz Josef Váňa | Foto: Filip Jandourek

Od koně se to sice nedozvíme, ale vy byste nám mohl říct, jestli rána koně bolí nebo nebolí. Jak to je?

„Myslím, že je to opravdu mnoho povyku pro nic. Kůň je výrobním prostředkem pro žokeje a pro trenéry i pro majitele – a nikdo z nich by nedovolil, aby došlo k trýznění, aby byl poškozen používáním bičíku. Je to tak, že jezdci mohou používat v průběhu dostihu bičík tak, aby koně usměrnili. V cílové rovince jej pak nesmí použít více než sedmkrát.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident českého Jockey klubu Václav Luka si myslí, že postihy za používání bičíku jsou ve Velké Británii příliš tvrdé

Takže to koně vážně nebolí?

„Víte, kůň dostává ty pobídky bičíkem do partií, kde nemůže dojít k žádné újmě na zdraví. Myslím, že to, co se teď kolem používání bičíků děje, je spíš propaganda. Britským žokejům se vůbec nedivím, že se jim to nelíbí.“

Jaké tresty hrozí žokejům u nás, pokud překročí oněch povolených sedm ran v cílové rovince?

„Chtěl bych upozornit, že je to jeden z nejfrekventovanějších prohřešků proti dostihovému řádu u nás, který naši komisaři řeší. Dostihový sport je neustále pod dohledem ze strany ochránců zvířat, aby nedošlo k trápení nebo týrání koní.“

Jaký je tedy ten možný trest?

„To se stupňuje. Pokud se to stane poprvé, dostane žokej napomenutí. Pak následuje trest finanční, samozřejmě úměrný našim podmínkám a odměnám. Jezdec, který u nás jede dostih, dostane odměnu třeba pět set korun, když zvítězí, dvojnásobek plus prémie. Sankce se proto postupně zvedají, až tuším do dvou tisíc. Pokud nastane recidiva, dojde ke ztrátě bičíku na jeden, dva nebo tři dostihy.“

V letošní sezoně se už u nás něco takového stalo?

„Tuším, že letos k tomu došlo v jednom nebo dvou případech. Jezdec byl potrestán tím, že v následujících startech neměl bičík. Paradoxně je tím spíš než žokej potrestán majitel koně.“

Vyvzdorují si podle vás britští žokejové uvolnění pravidel, která se jim zdají příliš přísná?

„Tak trochu si myslím, že ano. Navíc když se to teď stalo ve velice prestižním dostihu. Měl jsem možnost se na něj dívat, neviděl bych to tak, že by žokej používal bičík nadměrně. Nechápu proto ten příliš konzervativní přístup komisařů. Před čtrnácti dny jsme nicméně byli na konferenci upozorněni na to, že Anglie s tímto tvrdým opatřením přijde a že to bude kontroverzní. To skutečně je, nedokážu si představit, že bychom to aplikovali u nás.“

Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme