Poznámka Miroslava Augustina: Sport naráží na nedostatek financí

Fotbaloví fanoušci si budou tento rok spojovat především s novým střeleckým rekordem barcelonského útočníka Lionella Messiho, hokejoví s výlukou NHL, jiné sportovní příznivce nadchly londýnské sprinty Jamajčana Usaina Bolta, fandy z Guatemaly potěšil nejvíce jejich krajan Eric Barrondo, chodec, který pro tuto středoamerickou zemi získal historicky první olympijskou medaili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda ČSTV Miroslav Jansta odpověděl na otázky týkající se budoucnosti této organizace

Nový předseda ČSTV Miroslav Jansta odpověděl na otázky týkající se budoucnosti této organizace | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Mimořádně úspěšným byl rok 2012 i pro český sport. "Skvělé", volají fanoušci nejen u piva. "Zvláštní", konstatují lidé, kteří vidí systému současného českého sportu takříkajíc až do vnitřností. Vždyť v tomto roce do něj v uvozovkách přiteklo podle slov předsedy Českého svazu tělesné výchovy Miroslava Jansty zhruba o dvě miliardy korun méně než v předchozích letech.

Snížení dotací a dalších příjmů pocítila většina sportovců bez ohledu na odvětví, úroveň, výkonnost. Na rozdíl od fotbalistů, kteří se díky postupu do čtvrtfinále evropského šampionátu na pár let slušně zajistili, si někteří reprezentanti dokonce sami z části hradili zahraniční starty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poznámka Miroslava Augustina

Naprosto běžným se stalo pózování tu více, tu méně obnažených sportovkyň pro kalendáře, kluby zvyšovaly členské příspěvky. Sportovat je v současnosti v Česku dražší než kdykoli v minulosti a trenéřina, hlavně u mládeže, se stala pomalu charitativní činností.

Neúspěchy mládežnických kategorií

Oslepeni medailemi a tenisovými poháry bychom neměli přehlédnout neúspěchy fotbalových mládežnických reprezentací, u hokejové jde dokonce už spíše o dlouholetou tradici. Na juniorském světovém šampionátu atletů se nikdo z českých závodníků nedostal mezi první pětici a o mnoho lepšími výsledky se nemohou pochlubit ani jiná sportovní odvětví.

Káru českého sportu momentálně táhnou jednotlivci, z nichž mnozí se dostali na špičkovou úroveň hlavně díky obrovské podpoře a často i příkladu rodičů. Podobné typy samozřejmě nikdy nezmizí, ale pokud se podpora sportu ze strany státu výrazně nezlepší a nevytvoří se fungující systém, může celý český sport dopadnout jako třeba sportovní gymnastika, která desítky let na zlatou éru Čáslavské a spol. jen vzpomíná.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2012

Miroslav Augustin, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme