Pravidla kolem protéz by se měla vyřešit, říká handicapovaný atlet Pistorius

Kontroverzní dohru mělo paralympijské finále běhu na 200 metrů se slavným Jihoafričanem Oscarem Pistoriusem. Ačkoli v rozběhu překonal světový rekord a čekalo se, že hladce zvítězí, jako první doběhl do cíle Brazilec Alan Oliveira. Pistourius měl ale o závodě pochybnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius postoupil z rozběhu do semifinále olympijského závodu na 400 metrů

Oscar Pistorius postoupil z rozběhu do semifinále olympijského závodu na 400 metrů | Zdroj: Reuters

Myslel si, že má Brazilec delší protézy, než umožňují pravidla, a obvinil Mezinárodní paralympijský výbor z nečinnosti, protože už prý na danou problematiku upozorňoval. Protézy vítězného Brazilce jsou totiž o 4 palce delší než ty, které používá Jihoafričan. Pistorius také dodal, že je k nevíře, že ho na posledních 100 metrech předběhl, když měl po výběhu ze zatáčky zhruba osm metrů náskok.

„S délkou Brazilcova kroku se nedá závodit,“ řekl mimo jiné Oscar Pistorius. Délka protéz ale nebyla Jihoafričanovi po chuti jen u Oliveiry, ale také u bronzového Leepera z USA. Oba atleti ale v reakci shodně prohlásili, že necítí, že by podváděli, že za vším stojí tvrdý trénink a že je jejich běžecké protézy prošly call roomem, tedy kontrolou rozhodčích, kteří řekli, že protézy jsou v pořádku.

Oliveira mimochodem v reakci na kritiku od Pistoria uvedl, že právě on byl jeho idolem, ale že teď bude velmi těžké, aby jím zůstal, i když jeho omluvu přijal. Pistorius se totiž dnes ráno po opadnutí bezprostředních emocí jak Oliveirovi tak IPC omluvil za špatné načasování svého komentáře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti kauzy kolem protéz paralympiků v Londýně zjištovala Tereza Jelínková

Hned v zápětí ovšem dodal, že by se o nejednoznačných pravidlech ohledně protéz mělo mluvit. IPC na to reagovala tak, že debata na toto téma je možná, a dokonce se už s jihoafrickým atletem domluvila, že si o tom pohovoří později.

Oscar Pistorius hodně dlouho usiloval o to, aby se mohl účastnit závodů se zdravými atlety. Dokonce se celý spor mezi ním a IAAF dostal až před arbitrážní soud. Poté, co se prokázalo, že Pistoriovy protézy ho oproti zdravým atletům nezvýhodňují, tak vyhrál.

Letos se tak v Londýně představil jako první hendikepovaný atlet proti nehendikepovaným. Nebyl ovšem jediný. Také polská stolní tenistka Natalia Partyková startovala na olympiádě i paralympiádě.

Hanka Shánělová, Jakub Kanta, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme