Pražský půlmaraton má skvělou pověst. Radní ho však v centru nechtějí

Pořadatelé Pražského půlmaratónu věří, že vítěz následujícího ročníku zaběhne v sobotu rekord trati. Sní dokonce o času pod jednu hodinu. Ačkoliv jde také o hodinovou, institucemi neplacenou propagaci Česka minimálně pěti přímými přenosy z celého světa a dalšími záznamy, po dlouhé době nesmí půlmaratonci do ryzího cetra Prahy. A před Vánocemi se dokonce zdálo, že se závod oceněný nejvyšším mezinárodním ohodnocením vrátí o 12 let zpátky. Do Stromovky, kde začínal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen Maraton Praha | Foto: www.pim.cz

Pořadatelé ze společnosti PIM v závěru roku nejprve slavili. Pak byli asi zralí na infarkt. Mezinárodní asociace atletických federací IAAF nejprve ocenila Pražský půlmaraton jako jeden z nejprestižnějších na světě. A následně jim rada Prahy 1 zatrhla vedení trati jejím územím.

„Maraton považuje rada Prahy 1 za "celosvětově známou akci". Každá podobná událost ale podle Dvořáka omezí Pražany a poškodí obchodníky uzavírkou některých míst. Je proto nutné rozlišovat mezi jednotlivými akcemi. A půlmaraton a zářijový běh nepovažuje rada za natolik pro město atraktivní, aby je podpořila,“ citovala 22. prosince ČTK zprávu radních Prahy 1.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž+Sž atletika-1_2mar-trať.mp3

„Důvody pro pořádání v centru Prahy nebyly pro radu přesvědčivé," dodal Filip Dvořák, starosta Prahy 1.

Když se o tomto rozhodnutí rady a starosty dozvěděl Carlo Capalbo, šéf společnosti Pražský mezinárodní maraton, eufemisticky řečeno mu nebylo do zpěvu.

„Ale pak mi došlo, že asi bylo i naší chybou, že jsme nedokázali vysvětlit, co děláme pro město a pro jeho lidi. Ze všech možných úhlů pohledu. Sportovního, ekonomického - dohromady kvůli tomu běhu přijede na víkend nějakých 10 - 11 tisíc lidí. A za třetí, půlmaraton je mezi nejlepšími čtyřmim“ argumentoval Carlo Capalbo i na následujících jednáních nejen mezi PIMem a Prahou 1.

Nerozhodný Pavel Bém

Odlišný názor než starosta městské části zastává primátor Pavel Bém. Ten by nerad přišel byť o část ze 34 procent výnosu, který má Praha z turistiky. Což by se doporučovaným přesunem do Stromovky určitě stalo.


„Bez cestovního ruchu ani Praha ani Česká republika nemůže ekonomickou krizi přežít. Jde o křehkou hranici, na straně jedné je nepříjemnost pro Pražany, na druhé straně jde o obrovskou událost, o prezentaci Prahy a Česka v zahraničních médiích,“ vyprávěl Pavel Bém.

Trasa tak doznala oproti minulým ročníkům výrazných změn. Klíčový start a cíl zůstal u Rudolfina, tedy v Praze 1, ale odpadl průběh Staroměstským náměstím, chybět tedy budou atraktivní televizní záběry samotného srdce města. Pro běžce to pak znamená, že pokud bude foukat vítr, užijí si ho do sytosti. Závodit se bude téměř výhradně na otevřeném nábřeží Vltavy.

Pavel Bém | Foto: Marián Vojtek

„Vítr je největší nepřítel běhu a podél Vltavy fouká dvakrát víc než ve zbytku Prahy. Nicméně ta trať nevede celá podél řeky a z mého pohledu je i rychlejší. Nicméně ten vítr může být nepříjemný, zkrátka potřebujeme, aby nefoukalo,“ uvedla Jana Moberly, která shání na závody elitní atlety.

Že by nakonec z nouze ctnost? Jestli vynucená změna tratě pomůže třeba k rekordu a času vítěze pod jednu hodinu se dozvíme v sobotu.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme