Před 25 lety šokoval Magic Johnson svět. Jsem HIV pozitivní, oznámil tehdy basketbalista

Nemoc AIDS už zabila miliony lidí. Přes veškerou prevenci a osvětu, o kterou se starají i některé slavné osobnosti. Proti šíření smrtelného onemocnění bojuje například bývalý hvězdný basketbalista Earvin "Magic" Johnson, který se v minulosti virem HIV nakazil. Přesně před 25 lety to oznámil veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magic Johnson

Magic Johnson | Foto: Fotobanka Profimedia

Když v roce 1991 Earvin Magic Johnson oznámil, že je HIV pozitivní, hodně lidí to šokovalo. Slavný basketbalista byl ikonou NBA, a najednou oznámil, že má tento problém. Jak se nakazil, ale neupřesnil. Zdůraznil však, že nemá AIDS – tedy smrtelnou nemoc, kterou může HIV způsobit.

„Plánuji pokračovat v životě a žít dlouho,“ nevzdával se tehdy 32letý Magic Johnson. Díky léčbě, upravenému životnímu stylu a možná i štěstí stále žije.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 25 lety basketbalista Magic Johnson oznámil, že je HIV pozitivní

K basketbalu se ještě vrátil, se slavným americkým Dream Teamem vyhrál olympijské zlato z Barcelony 1992. Objevil se i v NBA, kde ale měli někteří hráči strach proti němu nastupovat. Magic Johnson se ale hlavně stal velkým bojovníkem za osvětu kolem viru HIV a nemoci AIDS. Založil vlastní nadaci.

„Je potřeba celosvětově víc osvětových programů a vzdělávaní mladých lidí,“ říkal před pěti lety Magic Johnson na akci své nadace s tím, že zdůraznil černošskou a latinskou komunitu v USA, mezi kterou je značné procento nakažených HIV.

Dnes úspěšný podnikatel svůj boj nikdy nevzdá a chce v něm být lídr, stejně jako ve všech činnostech, které kdy dělal.

Mirko Vasić, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme