Před 25 lety šokoval Magic Johnson svět. Jsem HIV pozitivní, oznámil tehdy basketbalista

Nemoc AIDS už zabila miliony lidí. Přes veškerou prevenci a osvětu, o kterou se starají i některé slavné osobnosti. Proti šíření smrtelného onemocnění bojuje například bývalý hvězdný basketbalista Earvin "Magic" Johnson, který se v minulosti virem HIV nakazil. Přesně před 25 lety to oznámil veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magic Johnson | Foto: Fotobanka Profimedia

Když v roce 1991 Earvin Magic Johnson oznámil, že je HIV pozitivní, hodně lidí to šokovalo. Slavný basketbalista byl ikonou NBA, a najednou oznámil, že má tento problém. Jak se nakazil, ale neupřesnil. Zdůraznil však, že nemá AIDS – tedy smrtelnou nemoc, kterou může HIV způsobit.

„Plánuji pokračovat v životě a žít dlouho,“ nevzdával se tehdy 32letý Magic Johnson. Díky léčbě, upravenému životnímu stylu a možná i štěstí stále žije.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 25 lety basketbalista Magic Johnson oznámil, že je HIV pozitivní

K basketbalu se ještě vrátil, se slavným americkým Dream Teamem vyhrál olympijské zlato z Barcelony 1992. Objevil se i v NBA, kde ale měli někteří hráči strach proti němu nastupovat. Magic Johnson se ale hlavně stal velkým bojovníkem za osvětu kolem viru HIV a nemoci AIDS. Založil vlastní nadaci.

„Je potřeba celosvětově víc osvětových programů a vzdělávaní mladých lidí,“ říkal před pěti lety Magic Johnson na akci své nadace s tím, že zdůraznil černošskou a latinskou komunitu v USA, mezi kterou je značné procento nakažených HIV.

Dnes úspěšný podnikatel svůj boj nikdy nevzdá a chce v něm být lídr, stejně jako ve všech činnostech, které kdy dělal.

Mirko Vasić, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme