Předseda MOV Rogge nevyloučil vznik Evropských her

Dva dny byl v Česku předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Prohlásil nebo udělal při své bleskové a přitom událostmi nabité návštěvě něco zásadního?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques Rogge | Foto: ČRo

Jacques Rogge si pochvaloval slavnostní zahájení Zimní evropské olympiády mládeže v Liberci, kvůli kterému do Česka hlavně přijel. A že má s čím srovnávat - za svůj sportovní i funkcionářský život prý viděl podobných ceremoniálů na 150.

A užil si i dnešní závody děvčat v běhu na lyžích ve Vesci. Řeč ale přišla i na olympiády dospělých. A která byla asi jedna z nejzásadnějších odpovědí? Ta na otázku, jestli někdy může malá země jako je Česko pořádat olympijské hry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda MOV Rogge nevyloučil vznik Evropských her

„Věřím, že ta šance existuje. Jako zářný příklad poslouží olympiáda v Lillehammeru 1994. Jedny z nejlepších zimních her v historii se konaly ve městě, které nemá více než dvacet tisíc obyvatel. To je důkaz toho, že to můžete zvládnout.“

Což možná vyleká odpůrce olympiád v Česku a povzbudí zastánce. Oba tábory to budou mít stejné i s tím, že Jacques Rogge připustil, že by zimní olympiádu mohly pořádat i dvě země společně.

„Pravidla Mezinárodního olympijského výboru jsou velmi jasná. Pro letní hry může kandidovat jen jedno město a jedna země. Pro zimu bychom, hlavně kvůli někde chybějící infrastruktuře, mohli souhlasit s kandidaturou dvou různých zemí. Už to tak ostatně bylo dvakrát. Při kandidatuře Lillehammeru a Helsinek a jiné kandidatuře jižní Itálie a Slovinska.“

Pochopitelně severní, jak se i Rogge po chvilce opravil. Což by mohlo nahrávat něčemu, co je pouhopouhou, ničím nepodloženou spekulací a sice, že by se o kandidaturu mohl ucházet třeba Harrachov spolu s polskými Jakuszycemi.

‘Malé kontinentální oylmpiády‘

Dalším z bodů programu Jacquese Rogga bylo i jednání s členy Evropského olympijského výboru. A to hlavně na jedno téma, které se asi bude týkat budoucnosti. Nevyloučil totiž vznik tzv. Evropských her - vlastně malé kontinentální olympiády.

„Zabýval jsem se tím nápadem, když jsem sám byl předsedou Evropských olympijských výborů. Tu studii jsme dělali v roce 1996. V té době nebyly pro uspořádání takové akce příznivé podmínky. Ale od té doby se toho hodně změnilo. Hlavně v televizi, díky novým médiím a telekomunikacím. A to si zaslouží novou studii. Nevím, kdy bude hotová, ale usilovně na ní pracují.“

Jacques Rogge | Foto: ČRo

Co by případné schválení Evropských her znamenalo? Možná radikální změny ve všech sportech. Hlavně by se musel najít termín na podobně obří akci. Co ale bude mít už navždy podporu Jacquese Rogga a získává si ji také u národních olympijských výborů a sportovních federací? Jeho děti - tedy hry pro děti a festivaly.

Ať už to jsou Olympijské hry mládeže, nebo Evropské festivaly mládeže. Ze dvou důvodů: umožňují i sportovcům ještě ve věku dorostenců mezinárodní srovnání. A nejsou tak obrovské jako samotné olympijské hry.

„Evropské olympijské výbory se rozhodly už na samotném začátku, před 20-ti lety, že to nebude kompletní program olympijských her, protože to by byla pro organizátory příliš velká porce. Myslím, že to bylo velmi dobré rozhodnutí a jsem rád, že se to podařilo a podporuji ho v tom, že je tam 11 sportů, které se střídají. A to umožňuje organizačním výborům, aby neutrácely tolik peněz.“

Což platí i pro Zimní evropské olympiády mládeže. Na nich se soutěží dokonce jen v osmi sportech, ale stejně zarputile jako na velkých hrách.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme