Premiéra na Tour de France: celkovým vítězem bude vyhlášen Brit

Brit Bradley Wiggins dnes vyhraje Tour de France. Je to zhruba tak jisté, jako že večer zase zapadne slunce. Cyklista týmu Sky totiž s naprostým přehledem vyhrál i poslední časovku a teď už ho čeká jen ceremoniální cesta na korunovaci na Champs-Elysées.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do žlutého dresu lídra Tour de France se oblékl po 7. etapě Bradley Wiggins | Zdroj: ČTK

Bradley Wiggins zažije to, co ještě žádný jiný cyklista z Velké Británie. V devětadevadesátileté historii se stane prvním cyklistou z Ostrovů, který Tour vyhraje. Navíc impozantním způsobem. Od osmé etapy si hlídal žlutý dres a v poslední časovce by se mu to povedlo snad i s prstem v nose.

„Takhle jsem to chtěl udělat. Chtěl jsem vyrazit přesně takhle naplno. Ono53 kilometrůje docela dlouhá cesta, ale udělal jsem, co jsem mohl. Poznával jsem to tu už v březnu s Seanem Yatesem. A cítil jsem se tu skvěle. A vyšlo to,“ vysvětloval Bradley Wiggins, jak se mu vyplatila i inspekce trati v začátku sezóny.

Už před startem bylo jasné, že ho nebude atakovat druhý muž celkového pořadí Chris Froome. Jezdí totiž také za tým Sky. A na svůj triumf by si Wiggins mohl vsadit i podle svých pocitů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brit Bradley Wiggins se stane prvním britským vítězem Tour de France

„Při prvním šlápnutí, když se rozjíždím, už poznám, jak na tom jsem. A v minutě, kdy jsem sjel ze startovací rampy, jsem věděl, že to bude dobré.“

A když suverénně vedl už o prvního mezičasu a jen zvyšoval svůj náskok, mohl se jen uklidňovat. Vlastně nemusel. On byl ‚cool‘.

„Stačilo zůstat klidný a soustředěný. A posledních patnáct, dvacet kilometrů jsem myslel na svou ženu a děti, na dědu, babičku, na mámu. Zrychlovalo mě to při každém šlápnutí do pedálů.“

Cyklisté jezdí časovky tak říkajíc na krev. Na maximum. A dvojnásob to platí ve chvíli, kdy jim jde o triumf na Tour de France. Ale ono to vypadá, jako by se Bradley Wiggins na třiapadesátikilometrové trati mezi Bonnevalem a Chartres nudil. Ke vzpomínkám na rodinu ale dodal:

„Zní to úsměvně, ale celý můj život spěl k tomuto bodu. Je to zlomový okamžik. Teď jsem završil všechno od chvíle, kdy jsem se jako dítě dostal k cyklistice.“

Což se dá vítězi Tour de France 2012 Bradleymu Wigginsovi snadno uvěřit.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme