Přes malou popularitu veslování v Česku se zde daří vychovávat světové hvězdy

České veslování už několik let drží hlavně skifaři. Potvrzuje to i aktuální mistrovství světa v jihokorejském Čchungdžu. Přímo do semifinále postoupili jen Mirka Knapková a Ondřej Synek. Proč se ale až na výjimky nedaří postavit v Česku jinou, větší, posádku, která by uspěla?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skifař Ondřej Synek se raduje z vítězství v závodě mistrovství Evropy ve španělské Seville

Skifař Ondřej Synek se raduje z vítězství v závodě mistrovství Evropy ve španělské Seville | Zdroj: ČTK

„Tak asi je to nastavené systémem, že ti lidé neprošli tím systémem, začali poměrně pozdě. Mirka zhruba ve dvaceti a Ondra asi v sedmnácti. To jsou prostě individuality a šli po tom sami,“ myslí si trenér Mirky Knapkové Tomáš Kacovský. Velkým problémem je také základna veslování v Česku. Tenhle náročný sport rozhodně nepatří na nejvyšší příčky oblíbenosti.

„U nás to není tak populární sport. My máme problém shánět lidi, protože oni nejsou ani finančně ohodnocení. Spíš se jim lidé smějí – proč tady makáte, když můžete dělat něco jiného? Takže s tím se potýkáme,“ nabízí svůj pohled Tomáš Kacovský. Na druhé straně ale může mít menší počet závodníků jednu výhodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z veslařských disciplín se v ČR daří především skifařům

„Zase jsme schopni, protože je těch lidí méně, se těm talentům věnovat a pak z nich mohou vyrůst takoví veslaři jako Ondra, Mirka nebo byl Václav Chalupa,“ konstatuje trenér Ondřeje Synka Milan Doleček. Ani dva nejúspěšnější čeští skifaři ale nemohli dlouho získat velkou zlatou medaili ze světového šampionátu nebo olympiády. Na jedné straně za to můžou zkušenosti, které přijdou s věkem.

„Od mala mi říkali, že nejlepší věk na veslování je kolem 28 až 34 let.“ A tohle tvrzení interpretované Tomášem Kacovským potrvzují oba čeští elitní skifaři, kteří ovládli velkou akci v tomto věkovém rozpětí. Synek vyhrál světový šampionát v roce 2010, Knapková o rok později, loni pak vybojovala olympijské zlato na olympiádě v Londýně.

„Nabere zkušenosti, není ‚vyjukaný,‘ je odolný a vydrží ten trénink. Musí to být člověk, který je do toho zapálený a chce se prosadit sám," opakuje a shrnuje skutečnost Milan Doleček.

Smůla na výjimečné soupeře

Ondřej Synek a Mirka Knapková ale měli i smůlu na velké protivníky. „Mirka celou dobu jezdila s Běloruskou Karstenovou, která je dvakrát tak velká jako Mirka. To bylo těžké ji porazit. Teď ale zestárla a předala žezlo Mirce. Ondra má zase trochu smůlu, že se sešli s Drysdalem a začali v podstatě ve stejném roce na skifu. Sešli se dva vynikající veslaři, kteří kdyby jezdili v jiné době, tak by kralovali. Teď se ‚sťukli‘ dohromady,“ vysvětluje trenér Ondřeje Synka Milan Doleček.

Veslování - profil sportovní disciplíny | Foto: ČTK

Skifařka Knapková postoupila na MS do semifinále, ale spokojená nebyla

Číst článek

Mirko Vasić, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme