Přes rostoucí popularitu golfu v ČR je světová elita stále v nedohlednu

Kdo je Tiger Woods, už pár let sportovní fanoušek ví. Ale drtivá většina nezná ani jednoho špičkového českého golfistu. Lidí, kteří po nocích sledují americké turnaje, přibývá a počet golfových velmocí také roste.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Golfistka Klára Spilková po jednom z odpalů

Golfistka Klára Spilková po jednom z odpalů | Zdroj: ČTK

„Dejme tomu deset let je tady intenzivní rozvoj golfu a zejména toho mládežnického. Těch deset let je strašně málo, aby se tady podařilo vychovat hráče, který bude hrát na americké túře,“ říká majitel největší české golfové akademie Tomáš Slavíček a souhlasí i šéf českého golfu Jan Jenčovský.

„Naše největší talenty jsou ve věku 15 až 18 let. Tam už jsou nyní vidět někteří hráči, kteří určitě mají šanci se dostat na evropské úrovni do té nejvyšší soutěže, což je European Tour,“ myslí si Jenčovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Charvát pátral po příčinách ne příliš dobré pozice českého golfu

Vyhrát titul v České republice, to je v podstatě bezcenné, protože kde není konkurence, není ani motivace vítězit. A to i přesto, že se golf za čtyři roky poprvé objeví na olympijských hrách, ke kterým směřují i vize české golfové federace.

„My jsme si stanovili neskromný cíl, že za ty čtyři roky bychom chtěli na olympiádu dostat dva muže a dvě ženy,“ říká Jenčovský. Blíže k tomu mají ženy, Klára Spilková se v šestnácti letech stala profesionálkou a teď stabilně hraje na Ladies European Tour. Ale po ostatních ani památky, a to kvůli zvláštnímu rozvrstvení české golfové populace.

„Mezi dospělou populací jsme už trochu český trh saturovali a není tam už takový prostor pro nějaký obrovský nárůst v řádech desetitisíců, a proto se musíme nyní zaměřit na děti,“ líčí Jan Jenčovský. Golf je zřejmě jeden z mála sportů, který začíná skoro od konce a kvůli komerčnímu využití ho hraje hlavně ta část populace v produktivním věku.

„Tady narážím na problém, že zhruba 50 % dětí hrají golf, protože si to přejí jejich rodiče,“ připomíná jeden z hlavních problémů Tomáš Slavíček. Dokud děti nezačnou chtít hrát jako Tiger Woods samy od sebe, těžko se z nich stanou elitní světoví golfisté.

Martin Charvát, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme