Při dostizích v Brně zahynul žokej Michal Köhl, byla to nešťastná náhoda

Po nehodě v nedělním dostihu v Brně zemřel žokej Michal Köhl. Sedminásobný účastník Velké pardubické utrpěl smrtelná zranění při pádu ze Zadara. Na brněnském závodišti jde o druhý smrtelný úraz po pěti letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostihy v Mimoni | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Byla to skutečně nešťastná náhoda, kdy se na poslední překážce Zadar neodrazil, klopýtl a Michal Köhl padal přes jeho hřbet po hlavě na zem. Nebyl tam přitom žádný kontakt s cizím koněm, jak to v dramatických soubojích na dostihové dráze často bývá.

„Dráha dobrá, překážky dobrý, takže tam doopravdy nebylo žádné cizí zavinění. Kůň klopýtl a od z toho tak nešťastně vypadl," potvrzuje šéf brněnského závodiště Josef Vymazal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dráha dobrá, překážky dobrý, takže tam doopravdy nebylo žádné cizí zavinění. Kůň klopýtl a on z toho tak nešťastně vypadl, řekl k tragické nehodě šéf brněnského závodiště Josef Vymazal.

Michal Köhl přitom nebyl žádným začátečníkem - už sedmkrát nastoupil do Velké pardubické a právě dostih v Brně pro něj měl být přípravou na slavný závod, který se pojede 11. října. Měl i dvě vítězství z britských závodišť a nejvíc startů absolvoval se svěřenci Josefa Váni.

Samozřejmě hodně otřesení jsou i ostatní žokejové, ale jak říká žokejská legenda Josef Váňa, je to řemeslo, ve kterém existuje velké riziko. Sám v roce 1994 v německém Baden Badenu těžce spadl, zalehl ho jeho kůň Veron a během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce a nastala klinická smrt.

„Pořádní žokejové počítají i s tím, že se může stát i ta nejhorší věc. Když kůn z toho, co na něm sedí, ucítí, že něco není v pořádku, nabíháte si na smeč,“ řekl k tragédii Josef Váňa.

Podle nejzkušenějšího českého žokeje se musejí všichni se smrtí kamaráda hodně rychle vyrovnat a blížící se Velkou pardubickou nesmí jet se strachem.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme