Příprava Kateřiny Novotné

Zimní olympijské hry ve Vancouveru. To je cíl, ke kterému upíná své zraky také také rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Novotná | Foto: www .speedskating.cz

Kateřina Novotná začala s bruslením v roce 1996. O deset let později v short trucku vybojovala na zimních olympijských hrách v Turíně na pětistovce výtečné šesté místo. Na něj by v únoru příštího roku reprezentantka Klubu sportovního bruslení z Benátek nad Jizerou ráda ve Vancouveru navázala. Možná i proto by si pětadvacetiletá závodnice přála v přípravě dostávat více prostoru na ledové ploše. Led totiž stále kombinuje se suchou přípravou.

„My toho ledu nemáme zas až tolik, tak přiměřeně. Určitě by jsme potřebovali jezdit více na ledě. Určitě by to chtělo být na ledě každý den, možná že i vícekrát, ale co máme to máme. Samozřejmě to doplňujeme i suchou přípravou." říká Kateřina Novotná.

Světový pohár

A také pochopitelně závody. Sezona je už v plném proudu. "Za sebou mám už dva světové poháry, kde se zjišťovalo kdo jak na tom je, kdo se jak zlepšil. Teď mě čeká kvalifikace na olympiádu, další dva světové poháry ze kterých se ta kvalifikace dělá. Zatím jsem v klidu. Samozřejmě to budou důležité závody, ale člověk to musí jet jako každý jiný závod."plánuje Novotná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příprava Kateřiny Novotné

Ani před olympijskou kvalifikací ale druhá žena z loňského mistrovství Evropy neplánuje delší pobyt za oceánem, kde se o Vancouver bude bojovat.

„Spousta týmů plánuje před těma svěťákama, které jsou kvalifikační být v Americe tak 14 dní před tím, ale my jsme si řekli, že jsou to závody jako každé jiné, že nebudeme nic měnit a pojedem tam týden před závodama."konstatuje Kateřina Novotná.

Rostoucí konkurence

Rok od roku se short-track stává stále populárnějším a tak zákonitě přibývá závodníků. To sebou nese i rostoucí konkurenci. „Určitě! Jezdí se o jedno, o dvě kola víc než se jezdilo dříve. To znamená, že je tak 50, 60 závodníků a už se jezdí předpředrozjížďky. Už to nejsou jenom předrozjížďky nebo rozjížďky, ale opravdu předpředrozjížďky."uvědomuje si zvýšenou konkurenci česká bruslařka.

Pro Olympijské hry jsou velmi složité postupové klíče a Novotná nebude mít vůbec jednoduché se do Vancouveru probojovat.

„Kvóta je 60 mužů a 60 žen, z toho mají přednost štafety. Je 8 štafet a každá má pět lidí. To znamená, že 40 lidí zabere štafeta a 20 míst je pro ty jednotlivce, kteří nemají štafetu, takže i pro mě."uzavírá výčet Kateřina.

Doposud byla řeč o rychlobruslení na krátké dráze. Ovšem jako reálná se jevila v případě benátecké závodnice i účast ve štafetě na dlouhém oválu. V srpnu Katka dokonce absolvovala přípravu v Berlíně společně s Novis Teamem. V Kanadě se ale po boku Martiny Sáblíkové neobjeví. Kdy se tak může stát?

„Bude to reálné až tady bude stát ta rychlobruslařská dráha. Pokud chci trénovat doma, tak to reálné není a na olympiádu jsou limity hodně vysoké, alespoň pro mě a pokud chce člověk jet jenom ten tým, tak musí udělat kvalifikační čas na jednotlivou trať a to je hodně složité. Takže letos to reálné není."říká závěrem Kateřina Novotná.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme