Přípravy na Olympijské hry v Londýně jsou v plném proudu

Už víte, co máte v plánu přesně za 2 roky? Jestli jste alespoň minimální sportovní nadšenci, hádám, že budete sledovat 30. letní olympijské hry, které bude hostit Londýn. A i když do slavnostního zahájení zbývá přes 700 dní, organizátoři už mají většinu sportovišť hotovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mediální centrum na londýnském kriketovém stadionu

Mediální centrum na londýnském kriketovém stadionu

parku dlouhého zhruba 2 a půl kilometru, kterému je v současnosti více podobná, než bývalým skladištím a továrnám s těžkým průmyslem. Rachot strojů tam současnosti zůstává, ale za úplně jiným účelem.


,,Většina sportovišť je ve výstavbě. To znamená, že nám stačí rok na změnu ze stavby na sportoviště," tvrdí výkonný ředitel organizačního výboru Paul Deighton a v hlavě má i seznam věcí, které jsou dále potřeba zařídit.

,, Ještě je důležité zajistit technologickou návaznost, dopravu a celkový chod Olympijského parku. A pak to vše otestovat, abychom mohli říct, že jsme připraveni."

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na Olympijské hry v Londýně jsou v plném proudu

Pro představu třeba zmíněná doprava bude bezvýhradně hromadná, nejbližší parkoviště pro osobní vozy je vzdálené 30 kilometrů. Tyto nedostatky se ale při pohledu na zřejmé obrysy Olympijského stadionu, velodromu nebo plaveckého areálu zdají s trochou nadsázky maličkostmi.

,,Musíme vyškolit pořadatele a dobrovolníky, také je třeba dbát na životní prostředí, zaplatit například úklidové firmy a peněz rozhodně nemáme nazbyt. V říjnu začneme zajišťovat vstupenky, prodávat je budeme od března 2011. Se současným stavem jsme spokojení, ale ještě tu je hodně práce," vyjmenovává v Cambridgi vystudovaný ekonom Deighton.

Hry mají podporu Londýňanů

Pořadatelé ale chystají využít i mnoho stávajících sportovišť. Například fotbal budou hostit stadiony ve Wembley či nejvzdálenějším místě olympiády Glasgow, tenisový turnaj začne na kurtech Wimbledonu pouhé tři týdny po skončení samotného grand slamu. Ale na hlíně, kterou dvorce při finálových duelech už často připomínají, to prý nebude, protože nový povrch lze vypěstovat už za 2 týdny.

Londýn samotný představí své dominanty první a víkendové dny olympiády, kdy jsou naplánovány cyklistické, marathónské či chodecké závody, a také během turnaje v plážovém volejbale situovaném hned vedle Downing Street.

Londýňané samotní Hry ze tří čtvrtin podporují, přestože organizační výbor v současnosti pracuje s trojnásobkem nahlášeného rozpočtu. Velikost zájmu místních dokládá i počet dobrovolníků, kteří jsou pro Olympiádu nutní.

,,Myslím, že to je největší mobilizace dobrovolníků ve Velké Británii od druhé světové války, ale v Pekingu jich samozřejmě bylo víc," říká výkonný ředitel organizačního výboru Paul Deighton a zdůrazňuje, že jsou to právě oni, kdo v roce 1948 jako první začal na Olympijských hrách využívat dobrovolných pracovníků. Tehdy jich ale ani zdaleka nebylo na 70 000.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme