Příznivci ragby a fotbalu se pošťuchují už více než 150 let

Dnešním zápasem o bronz a sobotním finále skončí ve Velké Británii mistrovství světa v ragby a opadne vlna zvýšeného zájmu o tento sport. Jeho množící se příznivci ho rádi konfrontují s fotbalem, se kterým podle nich kontrastuje hra férových ragbyových tvrďáků a gentlemanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ragbyový míč, ilustrační foto

Ragbyový míč, ilustrační foto | Foto: Hana Mikulincová

Roztržky mezi fotbalem a ragby mají tradici, ostatně jedna taková byla u zrodu obou sportů, které mají společného prapředka. Před 152 lety se po londýnských hospodách hádali zastánci tvrdší a jemnější varianty fotbalu tak dlouho, až došlo na hlasování.

Poražení zastánci agresivnějšího stylu před techničtějším se definitivně odtrhli, vydali se svou cestou, došli až k dnešní podobě ragby a jejich následovníci se vůči fotbalu stále rádi vymezují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Kaliby o tradičních sporech mezi fotbalisty a ragbisty

„Argumentujeme hlavně negativy fotbalu. Simulování a podobně. Bohužel jsme natolik malí, že nás fotbalisté téměř nevnímají, je jim to jedno. Byl bych rád, kdyby se to jednou změnilo. Toho asi nedosáhneme nářky a stěžováním si na fotbal, ale tvrdou prací,“ říká jeden z nejlepších českých ragbistů minulosti Jan Macháček.

Možná ještě více než samotní ragbisti rádi vyzdvihují gentlemanství, férovost a respekt k rozhodčímu v tomto sportu jeho příležitostní laičtí obdivovatelé. Proti tomu staví podrážděné reakce či právě simulování fotbalistů.

Bolí fotbal i ragby

Ale jak ukázalo i letošní mistrovství světa v zápasech Francie s Novým Zélandem nebo Austrálie se Skotskem, i v ragby najdeme neférové zákroky, jako je úder pěstí nebo zhrzené protesty proti rozhodnutí sudích.

A na druhé straně, v techničtějším fotbale sice hráči ve snaze vynutit si výhodu dovedou pádům přidávat, ale každému z nás by stačil jediný trénink, aby pochopil, že i fotbal pořádně bolí.

Ragby je sport gentlemanů, na hřišti i v hledišti

Číst článek

„Bolest v ragby a ve fotbale je jiná. Když vás při fotbale někdo trefí do nohy kopačkou, opravdu to bolí. Ragby určitě bolí víc, ale kontakty jsou jiné. A zároveň je záměrem, aby to bolelo. Ta síla tam musí být. To ve fotbale není,“ komentuje mýtus ctnostného ragby a zavržení hodného fotbalu Guillaume Narguet.

Ten si jako rodilý Francouz vypěstoval kladný vztah k oběma sportům, které mají společné kořeny, ovšem pravidla, historický vývoj i smysl obou her se liší. I z toho plynou rozdíly, pro které teď s ragby leckdo sympatizuje, ale oproti fotbalu si ho málokdo sám jde zahrát.

Jan Kaliba, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme