Pro pilota Šonku se vyvíjí speciální simulátor, pomůže k udržení ve špičce

Třetím místem uzavřel akrobatický pilot Martin Šonka účinkování v letošní sérii závodů Air Race. Aby se na stupně vítězů podíval i v příštím roce, vyvíjí se pro něj letecký simulátor, který mu pomůže nastudovat si trať ještě před tím, než na ní poprvé poletí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akrobatický pilot Martin Šonka

Akrobatický pilot Martin Šonka | Foto: Michal Jurman

„Zatím máme pracovní verze simulátoru a vyvíjíme je. Kolega z Vojenské akademii šéfuje katedře informatiky. Je to velký programátor a má zkušenosti s robotikou. Další mozek je můj profesor aerodynamiky,“ přibližuje Martin Šonka mravenčí práci celé řady leteckých nadšenců.

„Do budoucna je to asi nutná pomůcka pro trénink,“ říká rodák ze Dvora Králové i simulátoru, který by Martina Šonku posunul ještě výše do výsledkových nebes závodů Red Bull Air Race.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové pomůcce při přípravě na závody Red Bull Air Race mluvil s pilotem Martinem Šonkou reportér ČRo Michal Jurman

Letecké simulátory jsou specifickou technickou alchymií. Na rozdíl do těch automobilových se totiž pochybují v trojrozměrném prostoru a musí navíc počítat se změnami síly a směru větru.

„Můj požadavek byl, aby se to dalo vozit po závodech. Ještě před tréninkovým letem si do simulátoru dám aktuální vítr, zaletím si to na simulátoru a pak teprve půjdu na reálný let,“ popisuje Šonka ideální podobu finálního výtvoru.

Simulátorem už disponuje například druhý muž letošní sezony, Rakušan Hannes Arch. Speciální zařízení má v pojízdné dodávce, ve které tráví před samotnými závody veškerý čas.

Podobná průprava trpí ale samozřejmě obrovskou finanční náročností, a proto Šonka do celého projektu zapojil hlavně své kamarády a fanoušky.

Jiným pilotům pomáhají i experti z NASA

Navíc jeho zápal našel mezinárodní porozumění přímo ze závodních řad. „S Matthiasem Doldererem máme pakt s firmou, která vyrábí vojenské simulátory pro armády s projekcí na kulovou plochu,“ vysvětluje český pilot. Mnichovský simulátor se ale nedá převážet a bude spíše občasným zpestřením Šonkovy přípravy před novou sezonou.

V tréninku by rád využil i softwarového specialistu, kterými se to mezi nejlepšími piloty světy jenom hemží. Nejúspěšnější muž historie Red Bull Air Race Brit Paul Bonhomme má pro tyto účely dokonce brazilského profesora aerodynamiky, který pracoval u NASA.

„Samozřejmě je skoupý na slovo. Smlouvou je vázaný Paulovi, ale občas ho někde odchytíme a je vidět, že tomu rozumí. Takového profesionála potřebujeme,“ staví si před sebe Šonka další výzvu. Těmi hlavními jsou simulátor a programátor, který do něj bude zadávat a následně vyhodnocovat všechny patřičné údaje pro určení nejlepší trajektorie letu.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme