Problémy ČSTV souvisí se Sazkou

Sportovní fanoušci žijí hlavně výsledky. Výsledky, které se dají vyjádřit v brankách, bodech či vteřinách. Letošek však nabídl i dvě události, které v českém sportu svým významem i dopadem řadu klasických sportovních výsledků zastínily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nymburku zasedala valná hromada ČSTV | Zdroj: ČTK

Po transformování Sazky na akciovou společnost v roce 1993 se stala servisní organizace tuzemských sportovců - Český svaz tělesné výchovy jejím majoritním vlastníkem a pyšnila se příjmy, které jí záviděla většina průmyslových firem.

Stav, který mohl trvat další desetiletí, změnilo jedno megalomanské rozhodnutí - výstavba multifunkční haly ve Vysočanech.

Aréna, kterou obdivovala celá Evropa, úspěšnou loterijní společnost tak zatížila, že nakonec skončila v konkursu a pár týdnů má nové vlastníky.

Tolik fakta, které jsou všeobecně známa. Stejně tak není tajemstvím, že dluhy netížily pouze Sazku, ale - a v tomto případě není na místě jen čas minulý - také její bývalého hlavního akcionáře - ČSTV.

Bylo proto jen otázkou času, kdy po představenstvu Sazky padne i jeho vedení. Ovšem je skutečně hlavním viníkem této situace odvolaný šéf Pavel Kořán?

Jaksi se totiž zapomíná, že nejkontroverznější rozhodnutí týkající se Sazky přijímal ČSTV za vedení Vladimíra Srby, stále ještě předsedy plaveckého svazu, který mu šéfoval 20 let.

Kořán a spol. jen zdědili stav, s nímž si nevěděli rady.

I po ztrátě podílu v loterijní společnosti však této organizaci přece jen ještě nějaká aktiva zbyla, například lukrativní lyžařské areály.

I Hašek

To je samozřejmě i důvod, proč momentálně probíhá intenzívní boj o to, kdo ji bude řídit. A dá se čekat, že po prodeji Svatého Petra ve Špindlerově Mlýnu a jiných atraktivních lokalit, ČSTV zanikne.

Problémy Sazky však nestály jen za potížemi ČSTV, ale údajně i za odchodem předsedy Českomoravského fotbalového svazu Ivana Haška. Přestože Aleš Hušák vždy striktně odmítal příspěvky jednotlivým odvětvím, fotbalu Sazka najednou „nasypala" desítky miliónů korun.

Sazka. | Foto: Emanuel Macoun

O loajalitu nejpopulárnějšího sportu se tak Hušák nemusel bát, fotbalisté vedeni Haškem za ním stáli do poslední chvíle.

Očekávání, s nimiž bývalý sparťanský i reprezentační záložník svaz přebíral, se ani v nejmenším nenaplnila. Přinesl iluze, nic víc. A i ty brzy vyprchaly.

Jeho nečekaný odchod zpět na trenérskou lavičku však fanoušky šokoval, bohužel nástup party bývalých rozhodčích a osob figurujících ve známých policejních odposleších nikoli. Chybí prakticky už jen jeden. Kamarád Ivánek.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2011

Miroslav Augustin 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme