Profesionalita se Kreuzigerovi vrátí a jednou bude na TdF lídr, tipuje Ježek

100. ročník Tour de France je u konce. Zbývá s velkou pompou dojet z Versaille do Paříže na Champs Elysée. Před poslední etapou je víceméně jasné, že vítězem jubilejního vydání slavného závodu se stane britský cyklista Chris Froome. Na druhého Kolumbijce Quintanu má totiž více než pětiminutový náskok, který je dnes prakticky nemožné ztratit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christopher Froome míjí Mont Saint-Michel během Tour de France | Zdroj: Reuters

5. místo na Tour je úspěch, říká Kreuziger, jeho stáj ale zklamala ztráta pódia

Číst článek

Za Tour - z českého pohledu letos výjimečně úspěšnou – se ohlédl její přímý účastník. Paralympik Jiří Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek se ohlíží za 100. ročníkem Tour de France

Letos jste přičichl k Tour de France hodně zblízka. Jak se ve vás za více než týden usadily zážitky z časovky, kterou jste absolvoval jako předjezdec?

Pořád je to strašně silné. Je to jeden z mých největších zážitků. Takhle prestižní závod a ještě k tomu jde o 100. výročí. Nemohl jsem dárkem dostat lepší možnost startu. Byl to nejlepší ročník, na kterém jsem se mohl představit.

Dokonce jste měl lepší čas než tři profesionálové…

Nebylo to důležité a asi to není ani fér, to takhle podat. Já měl možnost se připravit jen na ten jeden závod, který byl uprostřed etap. Závodníci mají během celého podniku různé úkoly. Někteří byli unavení, jiní zase po pádech. Nechci to takhle srovnávat.

Tour de France jistě jako vášnivý cyklista sledujete rok co rok. Čím byl letošní ročník podle vás výjimečný, když pomineme váš osobní zážitek?

Vzhledem k tomu, že jsem dostal možnost se na Tour představit, tak jsem ji poctivě sledoval už předtím. Byla to nejdůstojnější oslava 100 let závodu. Trať, kterou organizátoři vybrali, byla úžasná a nahrávala aktivní cyklistice až do předposlední etapy. Samozřejmě, byla také strašně náročná. Nicméně průběh byl poměrně nejasný a tím pádem pro fanoušky zajímavý. Chris Froome vyhrál zaslouženě, byl opravdu nejlepší. Ale to, co se dělo za ním, muselo ze sedaček zvedat všechny fanoušky.

Poprvé v historii se Tour de France jela na území Korsiky | Foto: ČTK/AP

Jsem strašně rád, že jsme měli ve hře Romana Kreuzigera, který odjel nejlepší TdF. Byly to nejlepší tři týdny jeho kariéry, nohy mu šlapaly úžasně. Věřím, že příští rok, pokud dostane volnou ruku a pojede se na něj, tak je schopný tuhle pozici ještě vylepšit. A možná bychom se mohli v jeho případě dočkat obrovského úspěchu pro českou cyklistiku na Tour de France.

Byla pro Kreuzigera nějaká šance vymanit se ze stínu týmové jedničky Alberta Contadora, nebo je to pro domestika takové tabu, že to zkrátka za žádných okolností nešlo?

Roman byl superdomestik. Poslední, který měl Alberta Contadora hlídat. Profesionalitu Kreuzigera přesně dokládá to, že i když v týdnu nebyl Alberto zrovna v nejlepší formě, zachoval chladnou hlavu. Vrátí se mu to v postavení v týmu Saxo-Tinkoff, protože svoje ambice nedokáže potlačit každý. Věděl, že jede lépe než lídr, ale držel se týmové taktiky. V tom je vidět jeho vyzrálost. Jednou určitě bude moci být lídr i Kreuziger.

Co by se muselo stát, aby Brit Froome v dnešní spurterské etapě ještě přišel o vítězství?

Dnešní etapa je dlouhodobě podle tradice oslavou závodu. Na lídra celkového pořadí závodu se už neútočí. Musela by se stát malá sportovní tragédie ve formě nešťastného pádu, že by nebyl schopen etapu dokončit. Má většinou klidný průběh a až v posledních okruzích se bojuje o prestižní etapové vítězství, které jednou ukořistil i Ján Svorada.

Tour de France 2013 | Foto: ČTK

Jiří Chum, Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme