Program Velké pardubické začal dražbou. Prodalo se deset koní

Na Pardubickém závodišti začal svátek koňáků. Už tradičně se druhý říjnový víkend v Pardubicích poběží nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy - 122. Velká pardubická. Letos výjimečně je už v sobotu, protože v neděli zaburácí motory na ploché dráze, kde se pojede Zlatá přilba. Kvůli tomu začal program Velké Pardubické už dnes dražbou dostihových koní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dražba anglických plnokrevníků na pardubickém závodišti. Na snímku Daily Bet | Zdroj: ČTK

Licitátor povzbuzuje kupce, kteří vyčkávají na vyvolávací cenu anglického plnokrevníka. Kůň má za sebou už několik úspěšných startů.

„Začneme na padesáti tisících. Kdo mi dá padesát? Zájem za čtyřicet?“ snižuje postupně licitátor cenu a čeká na první přihození.

Zmrzlé publikum se otáčí na muže, který přihodil na pěkně stavěného hnědého valacha. Kůň je nakonec prodán za třicet tisíc. Licitátor blahopřeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru pardubické dražby anglických plnokrevníků zachytila ve své reportáži redaktorka Iveta Záleská

Zájemci o koně nemusejí skládat žádnou kupní jistinu. Při dražbě si proto musejí lidé dávat pozor, neboť zbůhdarma mávat na známé se nemusí vyplatit.

„Stačí přijít, a pokud se vám nějaký kůň líbí a zdá se vám za příhodnou cenu, tak dát dražiteli najevo, že máte zájem, a dražit zvednutím ruky, nebo nějak jinak. Není potřeba se dopředu registrovat,“ vysvětluje organizátor dražby Tomáš Janda.

Podle licitátora Marka Šimánka se ale diváci nemusejí bát, že přihodí omylem. Opravdoví kupci dávají znamení nenápadně.

„Když jste tam vpředu, vidíte do tváří. Většinou kupec s vámi udělá eye-contact a mávne na vás to první. A když už víte, kdo to je, tak si ho chytnete a opravdu vám stačí i malé pokývnutí. Zpředu je to vidět,“ zasvěcuje do tajů licitátorské role Marek Šimánek.

V publiku sedí dvě nebo tři stovky diváků. Kupců je tu minimum. Přihazují často stejní lidé, které licitátoři už znají. Majitel dostihových koní Jan Červenka také koupil většinu svých závodníků na dražbách.

„Je to to nejlepší, co ukáže trh. Člověk sám může vybrat z největšího výběru. Všichni koně jsou převeditelní, je tam záruka zdravotního stavu. Myslím, že je to úžasná věc, že se to tady koná. Něco, co dlouhá léta v Čechách chybělo,“ hýří nadšením Jan Červenka.

Na dnešní dražbě se prodalo deset koní. Nejdražší byl tentokrát za 220 tisíc korun.

Lucie Maxová, mad, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme