Projekt česko-slovenské basketbalové soutěže je zřejmě definitivně mrtvý

Zatímco kolem obnovení česko-slovenské ligy fotbalistů se neustále vedou pouze zdvořilostní debaty, myšlenka společné soutěže basketbalistů došla v minulých letech o velký kus dále. Úspěch jí to ale zdá se nakonec nezaručilo. Po čtyřech letech jednání obou stran se totiž tento basketbalový projekt zdá definitivně mrtvý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chester Simmons z Nymburka | Foto: ČTK

„Česko-slovenskou ligu jsem chtěl proto, že jsem to bral jako zatraktivnění, že by do toho zasáhl národnostní prvek. A hlavně, na Slovensku je basketbal velmi populární, v Levicích chodilo tři tisíce lidí, bylo narváno,“ popisuje předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta důvody, které ho vedly už před několika lety k tomu, začít přemýšlet nad společnou česko-slovenskou ligou basketbalistů.

Výsledkem je ale přes mnohé peripetie paradoxně fakt, že po dvou letech nebude v letošním ročníku Mattoni Národní basketbalové ligy ani jeden slovenský zástupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká basketbalová federace už spolupráci se Slováky odmítá, zaměřuje se na Polsko

„V Levicích je to ekonomická situace, došlo tam k odlivu financí. A jak jsem informován, v současné době není na Slovensku snad kromě Internu tak silný klub, který by byl schopen hrát obě soutěže – podmínka slovenské federace totiž je, že musí hrát i slovenskou ligu,“ naráží sportovní ředitel Mattoni NBL Zdeněk Ringsmuth na stěžejní podmínku slovenské federace vůči jejím klubům.

Ta ale prakticky likviduje jakoukoli snahu o vytvoření společné ligy, která přitom po několika letech jednání dostávala už poměrně jasnou podobu.

„Byli jsme připraveni na systém jedenáct plus pět týmů s tím, že bychom garantovali, že z těch pěti týmů by nikdo nepadal. Měli jsme to vymyšlené, měli jsme i sponzora, všechno dohodnuté, vnímám to jako absolutní neserióznost ze slovenské strany. Dokud budu předsedou, už s nimi jednat nebudu,“ stojí si po čtyřech letech vyjednávání hned s dvěma předsedy slovenské federace na svém Jansta.

Orientace na Polsko

Cestu k zatraktivnění českého mužského basketbalu napříč Evropou ale tímto rozhodnutím neuzavírá. V hlavě už má totiž zcela jinou představu o mezinárodní spolupráci, která má vycházet z nedávno uspořádaného česko-polského Utkání hvězd.

„Rád bych se orientoval na to, abychom s Poláky udrželi All Star, a pokud bychom sehnali sponzora, tak třeba česko-polský pohár. To by nenarušilo ligy. Ale my o tom teprve s nimi budeme mluvit, máme to nějak vymyšlené,“ prozrazuje Jansta další vizi vedení České basketbalové federace, jak prohloubit spolupráci s ostatními středoevropskými soutěžemi.

Čeští fanoušci tak mohou doufat nejen v její přínos, ale i v to, že její realizace nebude podobně jako v předchozím slovenském případě odsunuta po x letech pouze do kategorie nerealizovatelných plánů.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme