První českou medaili vybojoval na MS v cyklokrosu na silničním kole Fišera

Kolínský závodník Miloš Fišera získal pro český cyklokros první medaili na mistrovství světa. Letos slaví jubileum. Stříbro získal na šampionátu v Praze a to před 40 lety. Jak se cyklokros od té doby změnil? Kam se posunul?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklokrosová trať v Táboře | Foto: Tomáš Adamec

Psal se rok 1972. Československý cyklokros se snažil vyrovnat světu. Tehdy tomu amatérskému. Poprvé v historii získal medaili. Miloš Fišera vybojoval pro červeno-modro-bílé barvy stříbro, aby o devět a deset let později vystoupil na stupeň nejvyšší. Od té doby se cyklokros výrazně změnil. Snad ve všech směrech.

„Změnily se třeba tratě a myslím si k lepšímu. Ty které se jezdí teď, by mi víc vyhovovaly. Tenkrát byly trendy běžet s kolem klidně 50 metrů po rovině. To se dnes už nevidí,“ má jasno pětinásobný mistr republiky.

Při porovnání doby, kdy on sám závodil, se současností se pochopitelně musel zastavit také u techniky. „Byl to vývojový skok. My jezdili na silničním kole s terénními galusky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnilo se úplně všechno, jen závodění zůstává, říká bývalý cyklokrosař Miloš Fišera

Něco ale přece jen zůstalo. Soupeři si v terénu nic neodpustí a neodpustili. Pro kolínského Miloše Fišeru byl na domácích tratích vlastně jediným soupeřem mladoboleslavský jezdec a později reprezentační trenér Vojtěch Červínek.

„Soupeření a závodění zůstalo stejné. Tehdy jsme byli s Vojtou na špici a za námi byla velká díra, takže jsme si vzájemně vyhověli. Dohadovali jsme se a kolikrát jsme dělali show pro diváky, což je důležité, aby si diváci taky něco užili.“ Show v terénu při náročné dřině? To si žádá vysvětlení. Po dlouhých letech přichází cyklokrosová legenda se zajímavým přiznáním.

„Třeba Vojta Červínek týden před závodem domluvil, že ho vyhraju já, vzpomínám si, že to bylo v Krnově na MČR, tak se taky stalo i na mnou ne příliš oblíbené trati. Zase jinde na trati, která by mi víc vyhovovala, v Mladé Boleslavi on trpěl, ale vyhrál tu. Do poslední chvíle jsem to napínali. Když jsme se dohodli, že na domácím poli zvítězí on, tak do poslední chvíle museli všichni čekat, jak to dopadne.“

Český cyklokros netrpělivě čeká až mu dorostou talentovaní jezdci

Číst článek

Dnes se Miloš Fišera věnuje výchově mladých talentů a na svých bedrech má pořádání pohárového závodu TOI TOI Cupu v Kutné Hoře. Mimochodem, pod jeho dohledem se pojede už tuto neděli.

„Kdysi dávno jsem pořádal už i mistrovství České republiky, pak jsem si připadal unavený a říkal jsem si, že by se toho měli chopit mladí, tak jsem si dal pauzu.“ Rodák z Vrchlabí se ovšem přesvědčil o tom, že bez cyklokrosu zkrátka nemůže být.

„V Kutné Hoře budu pořádat už třetí ročník. Těžko se na to shání odpovídající suma peněz, ale v posledních letech se mi to daří. Vyznačit trať zase znamená sehnat svých několik dobrých kamarádů, kteří pomůžou. Bereme stavbu trati zábavnou formou. Je to takové, že prostě něco děláme,“ říká na závěr dvojnásobný cyklokrosový mistr světa Miloš Fišera.

Pavel Petr, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme