První etapu letošní Tour de France vyhrál Slovák Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhrál první etapu Tour de France. Při své premiéře ve slavném závodu porazil v závěrečném sprintu vítěze sobotního prologu Švýcara Fabiana Cancellaru, který pojede i ve druhé etapě ve žlutém dresu pro vedoucího jezdce.

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhrál první etapu Tour de France. Vedle jede ve žlutém Švýcar Fabian Cancellara, který skončil druhý | Zdroj: ČTK

Sagan si spravil chuť po nepovedeném sobotním prologu v belgickém Lutychu, ve kterém málem upadl a skončil až třiapadesátý.

Prémie na rovinaté 198 kilometrů dlouhé trati z Lutychu do Seraingu brala šestice uprchlíků. Hlavní pole ji dostihlo asi osm kilometrů před cílem. Ještě předtím došlo k hromadnému pádu, ale všichni jezdci mohli i po něm v závodu pokračovat.

Dva kilometry před cílem se pokusil o únik Cancellara, Sagan ho ale nenechal ujet. V posledních metrech pak slovenský jezdec stáje Liquigas zaútočil a Cancellaru v závěrečném spurtu porazil.

Sagan je prvním slovenským cyklistou, který vyhrál etapu na Tour de France. Druhý nejmladší muž pelotonu vyhrál v letošní sezoně už třináct etap, z toho pět v závodu Kolem Kalifornie a čtyři v závodu Kolem Švýcarska.

Tour de France, cyklistický závod Tour de France - 1. etapa: Lutych - Seraing (198 km):

1. P. Sagan (SR/Liquigas) 4:58:19, 2. Cancellara (Švýc./RadioShack), 3. Boasson Hagen (Nor./Sky), 4. Gilbert (Belg./BMC), 5. Mollema (Niz./Rabobank), 6. Valverde (Šp./Movistar), 7. Gesink (Niz./Rabobank), 8. D. Martin (Ir./Garmin), 9. Hesjedal (Kan./Garmin), 10. Devenyns (Belg./Omega Pharma QuickStep) všichni stejný čas

Průběžné pořadí: 1. Cancellara 5:05:32, 2. Wiggins (Brit./Sky), 3. S. Chavanel (Fr./Omega Pharma QuickStep) oba -7, 4. Van Garderen (USA/BMC) -10, 5. Boasson Hagen, 6. Meňšov (Rus./Kaťuša), 7. Gilbert oba -13, 8. Evans (Austr./BMC) -17, 9. Nibali (It./Liquigas), 10. Hesjedal oba -18