První etapu Tour v kopcích vyhrál Chavanel a opět vede

Francouzský cyklista Sylvain Chavanel triumfoval v sedmé části Tour de France z Tournus do Station des Rousses. Sto šedesát pět a půl kilometrů dlouhou etapu se dvěma vrcholy druhé kategorie zvládl Čech Roman Kreuziger jako jednadvacátý se ztrátou minuty a čtyřicet sedm sekund. Celkově se posunul na 12. místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sylvain Chavanel podruhé vítězem na letošní Tour | Foto: Tomáš Kohout

Až sedmá část Tour de France nabídla napínavé boje o horské prémie a neustálé změny pořadí. Po startu se utrhla skupina, ve které se později ukázali hlavními hrdiny Němec Hondo a Francouz Pineau. Zatímco Hondo sbíral body v boji o zelený trikot, když vyhrál všechny tři prémie, Pineau bojoval o ty vrchařské.

Při 16 a půl kilometru dlouhém výšlapu na Col de la Croix de la Serra, kde byla horská prémie druhé kategorie, se z pelotonu oddělily dvě skupiny. Směrem vpřed se vydalo zhruba deset jezdců v čele s Thomasem Voecklerem, kteří se snažili stíhat Pineaua. Tomu už stačil pouze Hondo, který mu ale ve stoupání nepomohl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedmou etapu Tour viděl na vlastní oči reportér ČRo na Tour Tomáš Kohout

Nestíhali naopak klasičtí spurtéři, takže z hlavního pole odpadali majitel žlutého dresu Fabian Cancellara, Thor Hushovd, Robbie McEwen nebo Mark Cavendish. Těm dělal největší problém hlavně závěrečný kopec do cíle, kam dojeli se ztrátou až dvaadvaceti minut.

Zisk deseti bodů za vítězství na Col de la Croix de la Serra vedoucího muže Pineaua zřejmě vyčerpalo, závěrečné stoupání na Cote de Lamoure totiž absolvoval už jako člen pelotonu. Naopak z neustále se zvětšující skupiny kolem Voecklera, kam odpadali společníci Pineaua a také uprchlíci z hlavního pole, nastoupil Sylvain Chavanel.

Samotný v úniku absolvoval většinu z 14tikilometrového stoupání na další vrchol druhé kategorie. Svůj náskok na skupinku, ze které se poté utrhli i později druhý Španěl Valls Ferri i třetí Garate, si bezpečně udržel. Nakonec pouze tříčlenná skupinka s Thomasem Voecklerem dojela se ztrátou minuty a čtyřiceti sekund, o sedm sekund později byl v cíli i peloton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Kreuziger čekal lehčí etapu

,,Viděli jsme, že soupeři byli unavení z vedra. A to horko ještě pokračovalo. Ale i Jerome Pineau a celý tým QST byl silný. Jsme na tom dobře a profitovali jsme z toho. Ve dnech jako je tento, se může všechno pokazit, nebo povést podle plánu. A voila - bylo to geniální, je to úžasné," jásal v cíli Chavanel.

V něm byl na 21. pozici i Roman Kreuziger, který kolem sebe měl i největší soupeře v podobě Andyho Schlecka, Lance Armstronga nebo Alberto Contadora. V celkovém pořadí se Kreuziger posunul na 12. místo se ztrátou 3 minuty a 10 sekund na nově vedoucího Sylvaina Chavanela.

,,Říkal jsem, že se nebude moc útočit, ale ti, co byli dál v pořadí, tak to zkoušeli. Ve finále to byl hodně těžký závod, někdo bude nohy určitě cítit," potvrdil Roman Kreuziger, že sedmá etapa byla nakonec daleko těžší, než si sami cyklisté mysleli.

Tour de France - 7. etapa: Tournus - Station des Rousses (165,5 km):
1. Chavanel (Fr.) 4:22:52, 2. Valls +57, 3. Garate (oba Šp.) +1:27, 4. Voeckler, 5. Perget (oba Fr.), 6. Moreno (Šp.) všichni +1:40, 7. Fedrigo (Fr.), 8. Hesjedal (Kan.), 9. Plaza (Šp.), 10. Capecchi (It.), ...21. Kreuziger (ČR) všichni +1:47.

Průběžné pořadí:
1. Chavanel 33:01:23, 2. Evans (Austr.) +1:25, 3. Hesjedal +1:32, 4. A. Schleck (Luc.) +1:55, 5. Vinokurov (Kaz.) +2:17, 6. Contador (Šp.) +2:26, 7. Van den Broeck (Belg.), 8. Roche (Ir.) oba +2:28, 9. Vansummeren (Belg.) +2:33, 10. Meňšov (Rus.) +2:35, ...12. Kreuziger +3:10.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme