První vítězka golfového olympijského turnaje se o triumfu nikdy nedozvěděla

Olympijské hry jsou pro sportovce vrcholem kariéry a každý z nich by vám to potvrdil. Novináři zase na olympiádě nacházejí nespočet témat, která mohou zpracovat. Některé z příběhů mají přitom dohru ještě po mnoha letech, jako ten Margaret Abbottové nebo Shizo Kanakuriho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Golfistka Klára Spilková po jednom z odpalů | Foto: ČTK

Psal se rok 1900 a v Paříži si chvíle odpočinku užívala Američanka Margaret Abbottová. Se svou matkou si dovolenou krátila také hrou golfu. Při jedné z návštěv místního hřiště se obě připojily k nějaké soutěži. Vůbec netušily, že se účastní olympijského golfového klání. Margaret dokonce závod vyhrála, ale nikdy se o tom nedozvěděla.

Kolem soutěže totiž panoval velký zmatek, a tak o jejím prvenství informovali svět až v šedesátých letech minulého století historici, kteří našli její jméno v análech druhé olympiády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sportovní historie někdy přináší neuvěřitelné příběhy, třeba ten japonského běžce Shizo Kanakuriho

Abbotová ale zemřela v roce 1955, a nikdy se tak pocty pro olympijskou vítězku nedočkala. Zůstane ale uvedena nejen jako šampionka, ale také jako dosud jediná žena, která absolvovala olympijskou soutěž společně se svou matkou.

To v dalším příběhu se medaile nerozdávaly nikdy. Původně to byl spíše námět pro detektivní román. V roce 1912 vystartovali běžci na trať olympijského maratonu, když se vrátili do cíle, bylo jich o jednoho méně. Jeden se zkrátka ztratil, a to byli všude podél trati pořadatelé a diváci.

Tím ztracencem byl japonský běžec Shizo Kanakuri. Vysvětlení přišlo až po několika týdnech. Kanakuri totiž zkolaboval u jedné farmy. Její obyvatelé vzali vyčerpaného běžce do domu, podali mu občerstvení, a když se zotavil, odvezli ho do hotelu. Japonec byl tak zklamán, že se okamžitě sbalil a odcestoval domů.

Pořadatelé ani japonská výprava neměli vůbec ponětí, kde Kanakuri je. Vše se nakonec vysvětlilo až v roce 1966 a zástupci pořadatelské země mu tehdy nabídli, aby si závod doběhl. Kanakuri přijal, a zaběhl tak nejdelší olympijský maraton všech dob. Trval 54 let, 8 měsíců, 6 dnů, 8 hodin, 32 minut a 20,379 sekundy.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme