Psychika sportovce je často rozhodujícím faktorem mezi úspěchem a neúspěchem

Může být klidně kometou této sezony, má za sebou životní rok i skvělý začátek toho nového. Přitom své tenisové údery nijak výrazně nezlepšila. Slovenka Dominika Cibulková to na silně obsazeném turnaji v Sydney zatím dotáhla do finále a je čerstvým důkazem tvrzení, že zásadní podíl na výkonu sportovce má psychika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Kostelecký svůj úspěch z Pekingu nezopakoval

David Kostelecký svůj úspěch z Pekingu nezopakoval | Zdroj: ČTK

„Ten tenis je hlavně o hlavě, protože ty rozdíly mezi nejlepšími a těmi dalšími jsou strašně malé,“ myslí si Dominika Cibulková, která se právě na své psychické stránce snažila v posledních měsících hodně zapracovat.

„To je prostě můj problém. Někdy nedokážu hrát celý zápas stejným stylem. Hodně mě ovlivňují emoce a to, co cítím. Často začnu hrát jinou hru kvůli pocitům a pak už to třeba chci jen dohrát. V tom na sebe musím být přísnější,“ slíbila si před časem Dominika Cibulková a soudě podle posledních výsledků se ji to zatím náramně daří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kromě fyzické kondice rozhoduje o sportovním výsledku i psychika

Slovenské tenistce v tom pomáhá i nový kouč, mimochodem jeden z nejrespektovanějších pod Tatrami, Matej Lipták, ale speciálně ve světě tenisu není vzácností, že se sportovci obracejí přímo na psychologa specialistu.

„Pro to, aby podali ten nejlepší výkon, jakého jsou schopní, tak potřebují vědět, jak je dobré myslet. Kvůli tomu, aby naplno využili svůj potenciál,“ říkala ve studiu Wave Českého rozhlasu sportovní psycholožka Kateřina Kudláčková.

Mezi těmi, kteří se rozhodli využít svůj celý potenciál díky radám odborníka, je třeba olympijský vítěz z Pekingu střelec David Kostelecký, kterému pomohla ke zlatu známá psycholožka Eva Šauerová. „ Já jsem byl kupodivu klidný celý závod. Nepozoroval jsem, že by mi tep ‚skákal‘ nahoru. Za ty roky už vím, jak se ovládat a sám se divím, že to bylo až tak klidné.“

A David Kostelecký není rozhodně jediným sportovcem, který hledal pomoc u psychologa, jen málokdo má totiž ten dar, že si dovede důležité věci pokaždé správně zanalyzovat sám. „Přemýšlím a vnímám ty svoje reakce. Jsem přesvědčený, že sám sobě jsem tím nejlepším psychologem,“ těší jednoho z nejlepších házenkářů světa Filipa Jíchu.

Mentální trénink se stává běžnou součástí přípravy a tréninku sportovců

Číst článek

I když je pravda, že v kolektivních sportech není hráč, i když je pro tým klíčový, osamocen tolik jako v těch individuálních. Tam je pomoc psychologa zřejmě významnější a obvyklejší a dokonce se stává, že ke stejnému odborníkovi docházejí společně sportovec i kouč.

Ke sportovnímu psychologovi chodí i trenér Petry Kvitové

Jen málokdo ví, že pro radu k jednomu z nejuznávanějších českých sportovních psychologů Michalu Šafářovi chodí kromě předloňské wimbledonské vítězky Petry Kvitové také trenér české tenistky David Kotyza.

„To by měla být naše společná práce. Já bych měl vědět, co Petra dělá a on by měl vědět, s jakými pocity se někdy potýkám já, protože vím, že pokud já nebudu v pohodě a Petra bude potřebovat pomoc, tak já jí moc nepomůžu. Takže na sobě také musím pracovat, abych byl oporou a ne závažím.“ Doby, kdy veřejnost označovala sportovce, který chodí k psychologovi za blázna, už jsou dávno pryč.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme