Račický kanál už nevysychá, je napojen na Labe

Od začátku 70. let patřil k našim špičkovým veslařům a ve sbírce svých trofejí má i medaile z olympijských her a z mistrovství světa. Dlouho pak trénoval nejlepšího českého skifaře Václava Chalupu a nemalou část svého života také věnoval sportovnímu areálu v Račicích, kde se pohybuje i teď - při probíhajícím světovém šampionátu juniorů ve veslování. Jmenuje se Zdeněk Pecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skifař Ondřej Synek | Foto: Ondřej Synek - oficiální stránky

Umělý račický kanál se stal jeho působištěm v roce 1997. Tehdy už mělo toto sportoviště za sebou 11 let existence, ale k dokonalosti mu ještě mnohé chybělo.

,,Vadilo mi, že tu bylo příliš málo života. To se změnilo, areál se oživil, je tu více sportů - triatlon, sportovní rybaření," pochvaluje si Pecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Račický kanál už nevysychá, je napojen na Labe

Také se do Račic dostaly vrcholné akce, jako třeba probíhající juniorské mistrovství světa veslařů, při kterém jsou komisaři z Mezinárodní federace hodně nároční a pilně se starají o to, aby se ředitel račického Sportcentra Zdeněk Pecka ani trošku nenudil.

Nejspíš se jim ani nezkoušel pochlubit s tím, jak se mu ještě nedávno špatně usínalo. To proto, že od roku 2002 začala tamější umělá dráha doplácet na pozvolný, ale trvalý úbytek vody. Nápadů, jak zachránit čím dál tím dramatičtější situaci, nebylo málo, ale všechny měly jedno společné - byly příliš nákladné a tudíž prakticky neproveditelné.

,,Hladina vody se dostala do stavu, kdy by se dalo mluvit o ohrožení stavu kanálu. Třeba u mezinárodních závodů máme nařízeno zachovat danou hloubku a snížením hladiny o jeden metr jsme se k limitu velmi přiblížili."

Kdybyste se zeptali ředitele račického areálu Zdeňka Pecky, na které letošní datum může s povděkem vzpomínat, asi nebude potřebovat dlouhý čas na rozmyšlenou. 12. červen byl tím důležitým dnem.

,,Když byla nejvyšší nouze, tak jsme dospěli k nápadu. Všude kolem nás je systém zavlažování z Labe a jedna z větví vede asi 600 metrů od kanálu. Tak jsme jednu z větví propojili i s kanálem a tím do něj proudí 75 litrů vody za sekundu. Takže hladina vody není ohrožena."

A tak se Račice mohou těšit na další velké mezinárodní akce - třeba na seniorské mistrovství Evropy veslařů, které by mohly uspořádat za dva roky.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme