Ragby do Československa přivezl Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence

Ragby se hraje v Česku od roku 1926. A za rozvoj na našem území vděčí spisovateli, ilustrátorovi a muži mnoha dalších profesí, Ondřeji Sekorovi. Autor známého Ferdy Mravence přeložil pravidla a v prvním zápase plnil funkci rozhodčího i trenéra obou mužstev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové rugbyového týmu Quantico Hooligans | Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

„V roce 1923 pobýval v Paříži, cestoval po Francii a tam se mu zalíbilo ragby, které tam bylo velmi populární. Sehnal si pravidla a přeložil je do češtiny,“ popisuje bývalý hráč a novinář Petr Skála, který se mimo jiné zabývá historii tohoto sportu v Česku.

Sekora přeložil po svém také názvy jednotlivých pozic. A tak po hřišti běhají se šiškou v ruce mlynáři, pilíři, vazači nebo rváčci, hráči bojují v mlýnech. Poprvé propagoval známý všeuměl ragby v tehdejším časopise Sport.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii rugby mluvil s novinářem Petrem Skálou reportér ČRo Mirko Vasić

„Od ledna vycházela na pokračování pravidla až do konce dubna. Když pravidla skončila, byl dalším příspěvkem referát z utkání, které se hrálo 9. května 1926,“ vzpomíná Petr Skála. Jako první si proti sobě zahrály týmy SK Moravská Slavia a AFK Žižka Brno.

„Tehdejší hráči nebyli specializovaní ragbisté. Sehnal je mezi zápasníky, fotbalisty. Snažil se dát dohromady dvě mužstva tak, aby to byli sportovci, kteří měli zkušenosti a byli fyzicky zdatní,“ přibližuje editor serveru ceskeragby.cz Petr Skála.

Ondřej Sekora se pak snažil jako sportovní fanoušek i nadále ragby popularizovat. „Shodou okolností byl rozhodčím prvního utkání, byl i trenérem obou mužstev. Později v Praze pískal první derby mezi Spartou a Slavií. Nikde jsem ale nezaznamenal, jestli sám hrál,“ říká Petr Skála o muži, jehož zásluhou se ragby dostalo i do tehdejšího Československa.

Mirko Vasić, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme