Rallye Dakar: Loprais by se bez dne volna klidně obešel

Desítky závodních strojů zůstaly při včerejší sedmé etapě Rallye Dakar přes noc v poušti. Pokud se jim do dnešního večera podaří dojet do cíle v bivaku v chilském Copiapu, kde má dnes dakarský konvoj den volna, mohou pokračovat v závodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Loprais (ilustrační foto)

Aleš Loprais (ilustrační foto) | Foto: Jan Říha | Zdroj: Český rozhlas

Pořadatelé se při stavbě dakarské trasy drží nepsaných pravidel. Jedno z nich říká, že etapa před dnem volna má být extrémně náročná.

V předchozích šesti etapách vypadla z nejtěžší rallye světa bezmála stovka strojů z původních čtyř set čtyřiceti tří. A z těch, co zbyly, plná třetina nebyla ještě ve 22 hodin při sedmé etapě v cíli.

Někomu se podařilo za tmy dorazit, jiní prostě museli v poušti Atacama strávit noc a nechat boj s dunovými poli na ráno. Jejich výhodu je, že při dni volna mohou přijet do bivaku v Copiapu do dnešních osmnácti hodin, aniž by skončili v soutěži. Přijdou ale o jedinečnou možnost celý den věnovat opravě své motorky, čtyřkolky nebo auta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rallye Dakar: Loprais by se bez dne volna raději obešel

Den volna je ale také návštěvním dnem v bivaku, kam proudí davy zástupců sponzorů a taky turistů, kteří zaplatili nehorázné peníze za to, že vidí dakarskou vesnici na vlastní oči. V nažehlených a čistých tričkách a košilích vypadají mezi špinavými a zarostlými mechaniky trochu jako mimozemšťané.

Mezi závodníky najdete ty, kteří se na odpočinek od závodu těší, ale i zastánce názoru, že den volna je zbytečně vyvede z tempa. Tak jako druhého muže aktuálního pořadí kamiónu po polovině Rallye Dakar Aleše Lopraise.

„Já osobně jsem den volna nikdy neměl moc rád, protože člověk dopadne z rytmu. To, co vás do této chvíle nebolelo, vás najednou rozbolí, tělo je navyklé na určitý režim – najednou je den volna a vy můžete začít jakoby nanovo.“

Nanovo to začne zítra osmou etapou s měřeným úsekem dlouhým skoro pět set kilometrů.

Jan Říha, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme