Rallye Dakar: Lopraisovi chybělo k vítězství čtrnáct sekund

Český jezdec na Rallye Dakar Aleš Loprais s tatrou se poprvé v letošním ročníku prosadil na stupně vítězů. V páté etapě skončil druhý v kategorii kamionů na 177 kilometrů dlouhém měřeném úseku. Na vítězného Nizozemce Gerarda de Rooye mu chybělo pouhých čtrnáct sekund. V celkovém pořadí zůstal Loprais čtvrtý, vede stále De Rooy.

Aleš Loprais

Aleš Loprais | Foto: Jan Říha | Zdroj: Český rozhlas

Další Čech v kategorii kamionů Martin Kolomý dojel s tatrou čtrnáctý a stejné místo mu patří i celkově, na De Rooye ztrácí necelé dvě hodiny. Tomáš Vrátný skončil dvacátý a Miroslav Zapletal pětatřicátý.

V kategorii motocyklů vyhrál třetí etapu za sebou Francouz Cyril Després a upevnil si vedení v celkové klasifikaci. Před druhým Španělem Markem Comou má téměř desetiminutový náskok. Jan Veselý skončil čtyřiašedesátý, průběžně je o sedm míst horší.

Soutěž automobilů vede devítinásobný vítěz Rallye Dakar Stephane Peterhansel s více než čtyřminutovým náskokem před vítězem páté etapy Polákem Krzysztofen zolowczycem. Obhájce prvenství Katařan Násir Al Attíja měl problémy s chladičem svého hummeru a nabral manko skoro 24 minut. V celkovém hodnocení klesl na osmé místo.

Rallye Dakar - 5. etapa: Chilecito - Fiambalá:

416 km/měřený úsek 265 km:
Motocykly: 1. Després (Fr./KTM) 2:28:33, 2. Coma (Šp./KTM) -1:41, 3. Barreda (Šp./Husqvarna) -12:42, ...64. Veselý (ČR/Yamaha) -1:37:02

Průběžné pořadí: 1. Després 14:19:00, 2. Coma -9:51, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -47:56, ...71. Veselý -6:23:29

Čtyřkolky: 1. M. Patronelli 2:58:37, 2. A. Patronelli -1:51, 3. Maffei (všichni Arg./Yamaha) -4:08

Průběžné pořadí: 1. Maffei 17:51:27, 2. A. Patronelli -35, 3. M. Patronelli -2:02

423 km/měřený úsek 177 km:
Automobily: 1. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) 2:10:51, 2. Gordon, Campbell (USA/Hummer) -1:01, 3. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -3:52

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret 11:58:03, 2. Holowczyc, Fortin -4:18, 3. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) -10:39

Kamiony: 1. De Rooy (Niz./Iveco) 2:34:30, 2. Loprais (ČR/Tatra) -14, 3. Biasion (It./Iveco) -1:19, ...14. Kolomý -29:09, 20. Vrátný -44:54, 35. Zapletal (všichni ČR/Tatra) -1:49:57

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 13:44:43, 2. Stacey (Niz./Iveco) -4:21, 3. Biasion -4:25, 4. Loprais -13:11, ...14. Kolomý -1:53:06, 23. Vrátný -5:43:18