Řecko se pokouší prodat stadiony z LOH 2004, sportoviště připomínají ruiny

Je to už jedenáct let, co si Řekové užívali domácí olympijské hry v Aténách. Nyní zbyla chátrající sportoviště a země na hranici bankrotu. Stadiony, které už téměř nemají žádnou hodnotu, Řecko bude zkoušet prodat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Panathénském stadionu se konala jedna z demonstrací na setrvání Řecka v Eurozóně, další sportoviště se mají prodat | Zdroj: Reuters

Když olympijské hry v Aténách 29. srpna 2004 končily, linula se z reproduktorů na tamním stadionu typicky řecká melodie. Šestnáct miliard dolarů utratilo Řecko za akci, která se dlouho připravovala, stála spousty peněz a za pár dní bylo po všem.

„To, jak teď vypadají stadiony, vrhá na naši zem stín hanby," řekl nedávno Spyros Capralos, před jedenácti lety člen organizačního výboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze stadionů pro LOH v Athénách 2004 jsou ruiny, Řecko se je i tak pokouší prodat

Některá sportoviště připomínají teď spíš ruiny. A Řekové se i ty ruiny pokoušejí prodat - podle dohody s věřiteli musí v nejbližších třech letech země získat privatizací státního majetku 50 miliard eur.

Na prodej je i mimo jiné olympijský komplex Hellinikon, který má podle internetového příspěvku jistého Ionnakise hodnotu tak poloviny zlámané drachmy.

Za řeč stojí snad stav stadionu na pozemní hokej, s výhradami se dá přijmout i to, jak vypadá hala pro kolektivní sporty, ale baseballové hřiště nebo kdysi supermoderní areál pro vodní slalom jsou mementa, kvůli kterým si mimo jiné rozmyslel nedávno svou olympijskou kandidaturu americký Boston.

Celý příběh dost připomíná starověké řecké tragédie, tedy dramata s vážným obsahem. Hrdina se obvykle dostane do neřešitelného konfliktu s vlastním osudem, v marném boji následně podléhá a je dohnán k záhubě. Pro olympijské Atény dost příznačný popis.

Tomáš Lörincz, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme