Reinhold Messner, ikona vysokohorského lezení, slaví 70. narozeniny

Skvělý horolezec, cestovatel, spisovatel, tak bývá označován Reinhold Messner. Muž, který se právě dnes dožívá 70 let. Je to už dlouho, kdy se stal ikonou a vzorem pro mnohé obdivovatele velehor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Habeler je přítelem Reinholda Messnera

Peter Habeler je přítelem Reinholda Messnera | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Byl prvním horolezcem, kterému se v letech 1970 až 1986 povedlo vystoupit na všech 14 osmitisícových vrcholů. Jako první také stanul na Everestu bez použití umělého kyslíku. Už to samo o sobě stačilo, aby se stal nepřehlédnutelnou osobností vysokohorského lezení.

„Když byl mladý, v kondici, tak s Peterem Habelerem tvořili dream team, který posunul laťku lidského činění a snažení v oblasti alpinismu výrazně nahoru. Vždy byl pracovitý, což mu zůstalo dodnes,“ říká Ladislav Jirásko, organizátor tradičního pražského Festivalu alpinismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Messner s Habelerem posunuli laťku v oblasti alpinismu výrazně nahoru, říká Ladislav Jirásko

S Reinholdem Messnerem se v životě setkal vícekrát. „Když jsme začali Festival alpinismu dělat, tak jedním z cílů, bylo tady mít Reinholda. Chvíli to trvalo, ale nakonec přijel. Šlo o takové vyvrcholení komunikace s ním,“ vzpomíná Ladislav Jirásko.

Někteří dobyvatelé osmitisícovek ztrácejí motivaci k výpravám do extrémních nadmořských výšek ve chvíli, kdy si dokázali splnit svůj sen, nebo už nejsou schopni podávat špičkové sportovní výkony na hranici lidských možností.

„Nakopávaly ho dopředu osmitisícovky, příběhy kolem Nanga Parbatu, smrt jeho bratra a to, co spolu zažili. V životě měl takhle prostě nasazenou laťku,“ podotýká organizátor Festivalu alpinismu.

Když už Messner viděl, že má sportovní zenit za sebou, tak začal svou píli soustředit na sféru poznávání.

„Za ním je ohromné dílo, vydal spoustu knih. Cílem pro něho bylo pět muzeí v Jižním Tyrolsku, kvůli kterým se zadlužil. Přesto dal všechny věci dohromady. Okolí dával najevo, z čeho se sestává život v horách, jak je krásný, jak vnímat a tolerovat život někoho jiného a jak se mnoha věcem přizpůsobovat,“ uzavřel Ladislav Jirásko.

Aleš Procházka, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme