Rodiče můžou zanícením pro sport svým dětem i škodit

Ve světě sportu stále existují soutěže, kde je mnohem důležitější účast než vítězství a jednu takovou organizuje Pražský fotbalový svaz. Má název "Neberte nám naši hru", je zaměřená na chování rodičů a dětí na zápasech a právě teď skončil její druhý ročník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostního předání branek se zúčatnili i malí fotbalisté

Slavnostního předání branek se zúčatnili i malí fotbalisté | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

Možná vás videoklip k projektu "Neberte nám naši hru" před časem také upoutal. Rozzlobený otec vyčítá svému synovi nedostatek malířského talentu, podobně jako to někdy rodiče dělávají v případě nepovedené přihrávky či střely na fotbalových zápasech.

A že je to na stadionech běžně k vidění, potvrzují slova mládežnického trenéra a dříve prvoligového hráče s reprezentačními zkušenostmi Miroslava Holeňáka. „Já si hrozně těch rodičů vážím. Je to fajn, když těm klukům fandí. Ale to povzbuzování by mělo být asi tak všechno. Protože někteří mají pak tendenci jim radit v tom zápase a to už je potom špatně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

I rodiče malých sportovců je potřeba vychovávat

Ano, rodiče jsou kromě svého hlavního zaměstnání často také obětaví taxíkáři či svačináři a pro dobro svého dítěte by se přetrhli, jenže mnohdy mu někteří z nich svou přehnanou aktivitou škodí, aniž by si to uvědomovali. Příkladem je maminka dítěte, které si teď na jednom z turnajů všiml reprezentační gólman a současně i student trenérské školy Jaroslav Drobný.

„Neznám ji, ale myslím si, že tomu nerozumí, a že by ten koučink měla nechat na tom trenérovi. Ten trenér ví, co s nimi má dělat, co po nich chtít. Ne aby na ty kluky někdo řval a dělal jim ostudu.“

Kodexy slušného rodiče

To jen pár příkladů z posledních dní, na které ostatně cílil i vzpomínaný videoklip. Akce "Neberte nám naši hru" je zaměřená na chování rodičů těch úplně nejmenších fotbalistů z mladších a starších přípravek. Na starosti ji má Jakub Masák z Pražského fotbalového svazu a odehrává se formou několika po sobě jdoucích turnajů od konce dubna do půlky června.

Hlavními symboly jsou žlutá trička s logem projektu a hesla: "Hraji fér, jsem týmový hráč a fotbal mě baví“. I tyto myšlenky šíří speciální promo týmy během jednotlivých zápasů, snaží se diskutovat s maminkami a tatínky, kteří pak podepisují kodexy slušného rodiče. Vítězové jsou všichni, kteří se zúčastní. A také proto teď čekaly po závěrečném turnaji druhého ročníku akce "Neberte nám naši hru" medaile na všechny děti.

Osvěta pro rodiče

„To byl tým lidí, který tu základní myšlenku přivezl ze Švýcarska. Když jsme to tam viděli, tak nám to připadalo neuvěřitelně naivní. Formou osvěty vychovávat rodiče, aby se chovali slušně a citlivě vůči dětem na těch hřištích. Ale řekl bych, že ten posun je výrazný,“ říká profesionální trenér mládeže Zdeněk Srba z Pražského fotbalového svazu, i když pochopitelně ví, že to pokaždé není tak pozitivní jako v závěru videoklipu.

Jaroslav Plašil, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme