Rogge se vydal na inspekci do Soči. Setká se i s Putinem

Do ruského letoviska Soči, které bude v roce 2014 dějištěm zimních olympijských her, se vydal předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Jednat bude mimo jiné s premiérem Vladimírem Putinem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimír Putin

Ruský premiér Vladimír Putin | Zdroj: ČTK

Inspekční návštěva nejvyššího olympijského činovníka se koná krátce poté, co náměstek ruského ministra pro regionální rozvoj Jurij Rejlijan oznámil, že hry budou stát 30 miliard dolarů (v přepočtu přes půl bilionu korun), což je třikrát více, než se původně odhadovalo. Spekuluje se o tom, že hry takto prodraží rozbujelá korupce v Rusku.

„Rusko chce zlepšit infrastrukturu a ze Soči udělat výstavní část země. Olympiáda by měla být jen jakýsi motiv. Realizují se tam náročné stavby, jako spojení tunelem města Soči s Krasnou Poljanou, kde se bude odehrávat lyžařská část,“ vysvětlil místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Kejval vysvětloval financování olympijských her

Investice je podle něj třeba rozdělit náklady na samotné pořádání her (ubytování a stravování sportovců, pořádání soutěží atd.), které zajímají Mezinárodní olympijský výbor, a pak na náklady na infrastrukturu.

„Náklady na pořádaní her budou ve Vancouveru, Turíně i Soči přibližně stejné. Velký rozdíl ale bude v investicích do infrastruktury. Ve Vancouveru bylo pouze třeba dobudovat sportovní infrastrukturu a jen dvě úplně nová sportoviště. Ostatní se pouze rekonstruovaly, takže náklady byly nepoměrně menší,“ pokračoval Kejval.

Rusko v Soči staví většinu sportovišť na zelené louce, navíc buduje i příjezdové silnice, hotely, lanovky a lyžařské vleky. Uvedená suma i přesto vypadá astronomicky. Trend přitom velí pořádat "lidovější", malé hry.

„Mezinárodní olympijský výbor ale nezajímají jen náklady, ale hlavně poměr investic a výdělku. Chce bránit tomu, aby se hry dostaly do ekonomických potíží. Infrastrukturu však nemůžeme do toho započítávat, protože dálnice, mosty, tunely, lanovky apod. budou sloužit ještě řadu let po olympiádě,“ dodal Kejval.

Martina Mašková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme