Rok 2012 přinesl velké změny ve sportovní diplomacii

Ve znamení výrazných změn se nesl rok 2012 v případě Českého svazu tělesné výchovy. Hned v úvodu se pomyslného žezla ujal po zvolení na valné hromadě Miroslav Jansta. Získal více než devadesát procent hlasů. Uvedl, že jeho hlavním cílem bude získat pro sport silný kredit. Také proto čeká ČTSV zásadní transformace a následná změna názvu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda ČOV Jiří Kejval (vlevo) a jeho přechůdce Milan Jirásek

Nový předseda ČOV Jiří Kejval (vlevo) a jeho přechůdce Milan Jirásek | Zdroj: ČTK

Za jednu z priorit považuje také získání více financí od státu. Stejně jako od firem a podnikatelů nebo z prodeje majetku. Valná hromada už proto například schválila převod strahovského stadionu Evžena Rošického a hotelu Coubertin na Fotbalovou asociaci České republiky.

„Teď jsme pronajali areály ve Špindlerově Mlýně a v Peci po Sněžkou a je potřeba také říci, že ten majetek má ročně ztrátu ve výši 16 miliónů korun,“ uvedl šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta. Nedalekou nafukovací halu získal Český atletický svaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákulisí českého sportu v uplynulém roce hodnotil Pavel Petrl

ČSTV musí ovšem ještě rozlousknout jeden oříšek. Tím je žaloba na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka. Toho sice nemůže svaz žalovat o náhradu škody jako hlavního viníka ztráty Sazky. Žaloba se proto týká poškození dobrého jména. Navíc bylo podáno trestní oznámení na neznámé osoby pro podezření z úvěrového podvodu.

„Nemůžeme využít tu žalobu, která by byla možná nejjednodušší, to znamená žalobu na člena představenstva-předsedu představenstva, který porušil své povinnosti v rámci obchodního zákoníku, protože už nejsme aktivně legitimování. To znamená, Sazka byla prodána novému vlastníkovi a nám zbyly jenom prázdné akcie,“ vysvětlil Miroslav Jansta.

ČSTV nemůže na základě žaloby dotýkající se Aleše Hušáka získat zhruba miliardu korun. Až tolik by prý od bývalého šéfa Sazky dostal v případě, že by uspěl s původním návrhem. Místo toho získá maximálně desítky až stovky miliónů, když soud uzná žalobou na poškozování dobrého jména sportu.

Jiří Kejval v čele ČOV

Změny ovšem hlásil také Český olympijský výbor. Milana Jiráska nahradil Jiří Kejval. Uspěl ve veřejné volbě, stejně jako dva jeho blízcí spolupracovníci, teď místopředsedové Miroslav Jansta a Libor Varhaník. Ne všichni, pro které chtěl Jiří Kejval podporu od delegátů, ale uspěli. Třeba starostka Sokola Hana Moučková se nedostala ani do výkonného výboru.

„Samozřejmě co se týče paní starostky mě mrzí. My chceme určitě se Sokolem pracovat, je to klíčová organizace v českém nesoutěžním sportu. Jde o to, že když do vedení výkonného výboru nevezmeme organizace, které mají řádově několik set tisíc členů, tak tím pádem se ty organizace nebudou podílet na vedení a nebude fungovat jednota českého sportu,“ uvědomuje si Jiří Kejval.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2012

Pavel Petr, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme