Roman Kreuziger začíná přípravu na Tour de France

Mládí pryč, do důchodu daleko. Pokud bychom tuto slušnější verzi hrubější věty aplikovali na sezónu Romana Kreuzigera, vyjde nám asi toto. Úvod za ním, do Tour daleko. I tak ho ale nečeká žádná pohodička, takže se na nejdůležitější závod v roce chystá už teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český cyklista Roman Kreuziger | Foto: www. romankreuziger.com

Vezměme to od konce. První část sezóny skončila pro Romana Kreuzigera o den dříve, než plánoval. Kvůli žaludečně - střevním problémům nenastoupil na start poslední etapy Kolem Romandie.

Ovšem v této sezóně to nebylo poprvé. Romana Kreuzigera to ale nerozhodilo: „Jsme jenom lidi a každý někdy onemocní. Pokud je člověk hubený a je v kondici, tak stačí strašně málo k tomu, aby nastydl. To tělo je náchylnější k nemocem. Já netrpím chřipkami, většinou se mi objeví v téhle formě. Stalo se. Ale přesto beru první část sezóny spíš pozitivně než negativně," řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roma Kreuziger začíná přípravu na Tour de France

Kreuziger totiž začal vítězstvím na Sardinii a překonal i lehké zklamání z těsně čtvrtého místa na Paříž - Nice: „Určitě mi chybí nějaké vítězství, které jsem měl třeba loni v podobě Romandie, ale pódium mi uniklo na Paříž - Nice jen o kousek a to je velký závod. Je to začátek sezóny, kdy se všichni chtějí ukázat. Tam jsem byl v top pěti. Je to jeden ze závodů, kde se mi nikdy nedařilo, tentokrát se zadařilo. Každý rok je jiný a díky tomu se ty závody takhle mění," popsal Kreuziger.

Závody s oblibou mění i pořadatelé, a ti, kteří vymýšlejí Tour de France, si to evidentně užívají. Letos nachystali třeba více než 13 kilometrů po něčem, co opracované kameny připomíná jen těžko. Při cestě z Belgie do Francie to bude drncat tak, že si to snad všichni adepti na čelní umístění jeli vyzkoušet předem.

Kreuzger by měl jet i na domácím mistrovství

Včetně Romana Kreuzigera: „Bylo velmi důležité to vidět, protože je to povrch, na kterém člověk nikdy nezávodil. Nebezpečí je takové, že to člověk musí vidět, aby věděl, do čeho jde. Ani bych to nepřirovnal ke kostkám, ale spíš k pár šutrům, které jsou naházené někde v poli a my přes ně máme nějak projíždět. Jsou tam čtyři úseky a dva z nich jsou nepříjemné," postěžoval si český závodník.

Ale co překvapí u Romana Kreuzigera ještě víc je to, že si pojede otestovat i Alpské a Pyrenejské kopce. Ještě loni přitom tvrdil, že je lepší, když neví, do čeho jde.

Trénink na Tour mu začíná ve středu, do startu závodu v Rotterdamu ještě také v závodním tempu objede Švýcarsko a možná se ukáže i na společném šampionátu České a Slovenské republiky v Kyjově.

„Letos i my můžeme být v šesti. Vlastně jsem tam já a bratři Saganové z Liqiugasu a z Columbie Franta Raboň a bratři Velitsové. Pokud by tam mezi námi byla nějaká spolupráce, tak si myslím, že už by to vypadalo trošku jinak, než kdyby jel každý sám za sebe," říká Krouziger.

V té době už by také mohl mít podepsanou novou smlouvu s týmem Liquigas. Ta současná - mimochodem první profesionální - mu skončí po této sezóně. Jaká je teď situace kolem nové dohody?

„Je ta zatím takový klid před bouří, zatím je to ještě klidná situace," popsal. Čeká tedy snad Roman Kreuziger bouři? „Bouře vyloženě ne, ale nějaká jednání určitě proběhnou."

A čím lépe teď natrénuje a v červenci prodá na Tour, tím vyšší podmínky si může diktovat.

Tomáš Kohout, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme