Rozloučit se na nejvyšší sportovní události byl můj sen, tvrdí paralympijský cyklista Ježek

Cyklista Jiří Ježek je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Na hrách vybojoval celkem šest zlatých medailí, stejný počet nejcennějších kovů má také z mistrovství světa. Teď už je jasné, že svou sbírku už nerozšíří. Jiří Ježek totiž v sobotu absolvoval svůj poslední start ve velkém závodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ježek přišel o pravou nohu po srážce s nákladním automobilem | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Těch radostí bylo strašně moc, v každém roce jsem prožil něco krásného. Bolesti k tomu samozřejmě patří, cyklistika je o bolesti, která byla někdy i velká kvůli zraněním,“ říká Jiří Ježek při rekapitulaci svých sportovních úspěchů.

Ano, zranění se na jeho kariéře výrazně podepsala. V roce 2014 bojoval ve Spojených státech dokonce o život. I v tomto případě ho k návratu hnala obrovská vůle.

„Bude to znít jako klišé, ale nejvíc mě motivovali ti lidé, kteří mi přáli, abych se rychle uzdravil. Myslím si, že ta energie lidí z celého světa mi pomohla k tomu, že jsem se vrátil na to kolo a právě pro ně jsem se vrátil i sem. A rozloučit se na nejvyšší sportovní události byl můj sen a jsem strašně rád, že to takhle skvěle dopadlo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklista Jiří Ježek je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. V Riu se loučil jako legenda

Pomyslné žezlo krále cyklistiky handicapovaných předal svému kamarádovi. O jedenáct let mladšímu Jozefu Metelkovi.

„Je to velké dilema, jestli budu až tak dobrý, abych mohl přebrat tu štafetu, ale doufám, že to potvrdím a budu pokračovat tak dobře jako to nastartoval Jirka. Velmi si ho vážím, je úžasný cyklista, to co dokázal je velkým vzorem nejen pro mě, ale prostě všechny cyklisty na světě. Doufám, že si spolu ještě někdy zajezdíme a přeji mu všechno nejlepší v čemkoliv, co bude dělat po jeho cyklistické kariéře,“ uvedl Jozef Metelka.

V Riu získal na dráze i silnici dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Sám Jiří Ježek se chce v nadcházející sezóně rozloučit také se svými nejoblíbenějšími závody.

„Během té sezony už samozřejmě budu přemýšlet co dál, protože si budu v tom životě muset najít nějakou velkou výzvu, protože cyklistika naplnila více než dvacet let mého života. Věřím, že budu pokračovat tak aktivně jako jsem dělal cyklistiku a zkušenosti použiju dál. Těším se na to.“

Jedna možnost se přímo nabízí. Věnovat se trenérské činnosti. „Nevím, jestli moje zkušenosti, které platily pro mě osobně, jestli bych měl tu drzost aplikovat na někoho jiného, ale pokud bude mít někdo zájem, tak mu určitě rád poradím.“

A šest zlatých medailí z paralympiády i mistrovství světa? Na víc ani nepomýšlel. „Já myslím, že to bylo maximum. Mám čisté svědomí. Každý rok jsem z té kariéry dával cyklistice maximum a výsledky se dostavily, tak jsem za to rád,“ dodal po loučení v Brazílii Jiří Ježek.

To ještě netušil, že jeho poslední závod bude mít tragickou dohru. Osmačtyřicetiletý Íránec Bahman Golbar Nezhada narazil po pádu hlavou na kámen a při převozu do nemocnice zemřel.

Cyklista Jiří Ježek | Foto: Pavel Petr

Pavel Petr, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme