Rui Costa je prvním portugalským mistrem světa v silniční cyklistice, Štybar byl 26.

Závod s hromadným startem na 272,3 kilometru, který výrazně ovlivnilo deštivé počasí, vyhrál na mistrovství světa v silniční cyklistice Portugalec Da Costa. Poslední kilometry se schovával za svými zvučnějšími kolegy Valverdem a Nibalim, ale byl to nakonec on, kdo ve finiši udolal Španěla Rodrígueze. Zdeněk Štybar dojel do cíle v italské Florencii na 26. místě se ztrátou necelých dvou minut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod mužů s hromadným startem na MS v silniční cyklistice v okolí Florencie doprovázeli provazce deště, přes polovina jezdců se do cíle vůbec nedostala | Zdroj: ČTK

„Tohle bylo dneska moje maximum. Doufal jsem, že se mi něco povede lépe, ale já vůbec ani nevím, kolikátý jsem dojel,“ soukal ze sebe po dojezdu Zdeněk Štybar.

Do cíle z českých reprezentantů dojel už jen Jan Bárta, který byl většinu trati na čele skupiny uprchlíků, nakonec s mankem více než 11 minut na 54. příčce. Jakub Novák, František Raboň, Stanislav Kozubek a Martin Hunal stejně jako další desítky jezdců závod nedokončili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s cyklistou Zdeňkem Štybarem po královském závodě světového šampionátu ve Florencii

„Člověk musel být doopravdy koncentrovaný, jíst, pít a v takovémhle dešti to nebylo jednoduché. Lidi padali v loužích, třeba přede mnou na 50 kilometru lehl Nibali kvůli kanálu. Pak padala skupina po 20 nebo 30 lidech. Bylo to občas jak na bobové dráze. Ve sjezdech se všichni klouzali po zadku,“ vysvětloval po dojetí Štybar a dodal:

„Asi mi pomohly zkušenosti z cyklokrosu. Lidi padali všude. Vlevo i vpravo. Několikrát mi pomohlo, že jsem nepanikařil a na tom uklouzaném povrchu nebrzdil. Ani jednou jsem nelehl a podívejte třeba Nibali a spousty dalších hned dvakrát.“

V deštivém počasí, které doprovázelo prakticky celý závod a zapříčinilo několik nebezpečně vyhlížejících pádů, se záhy utvořila pětičlenná skupina uprchlíků včetně Bárty. Jejich největší náskok čítal na peloton 9 minut, ale 50 km před cílem začal Bárta, který jel už jen s Polákem Huszarskim, odpadat a byl dostižen.

Lídrem české výpravy pro silniční závod na cyklistickém MS bude Zdeněk Štybar

Číst článek

Cílovou pásku neprotly dvě třetiny z 208 stratujících jezdců a mezi nimi taková esa jako úřadující vítěz Tour de France Chris Froome nebo jeho předchůdce Bradley Wiggins, Mark Cavendish, Taylor Phinney, Samuel Sanchéz a další.

Ti už v suchu mohli sledovat dojezd svých kolegů. Nejlepší pozici si na posledních kilometrech vypracoval Rodríguez, kterého marně stíhali Valverde s Nibalim následovaní do té doby nenápadným Costou.

Šestadvacetiletý Portugalec na posledních stovkách metrů ušetřenou energii ze závěsu využil a dotáhl se na do té doby vedoucího Španěla, kterého pak přespurtoval.

Mistrovství světa v silniční cyklistice ve Florencii:

Závod s hromadným startem:
Muži (272,3 km): 1. Costa (Portug.) 7:25:44, 2. Rodríguez stejný čas, 3. Valverde (oba Šp.), 4. Nibali (It.) oba -16, 5. Grivko (Ukr.) -31, 6. P. Sagan (SR), 7. Clarke (Austr.), 8. Iglinskij (Kaz.), 9. Gilbert (Belg.), 10. Cancellara (Švýc.) všichni -34, ...26. Štybar -1:59, 54. Bárta -11:20, Raboň, Novák, Hunal, Kozubek (všichni ČR) všichni nedokončili.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme