Ruští atleti na OH? Měli by jet, myslí si Špotáková před vídeňským zasedáním IAAF

Členy Mezinárodní atletické federace dnes čeká ve Vídni historické rozhodnutí. Můžou totiž ukončit sny ruských atletů o olympijské medaili z brazilského Ria. Rusko bylo po listopadovém dopingovém skandálu vyloučeno z IAAF, a jestli se do Federace a tím pádem i do mezinárodních soutěží vrátí, bude jasné po dnešním jednání v rakouské metropoli. Celá situace je ale o dost složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Špotáková

Barbora Špotáková | Foto: Filip Jandourek

Všechna pozornost je sice dnes věnována kongresu v rakouské metropoli, ale nesmíme zapomenout, že Hry spadají do pravomoci Mezinárodního olympijského výboru. Takže i kdyby členové IAAF rozhodli o prodloužení hromadného trestu pro ruské atlety, MOV by mohl nařídit, že ruští sportovci, kteří prokáží svou nevinu, můžou na vrcholu sezony v Brazílii startovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dnešní rozhodnutí IAAF je zvědavá i oštěpařka Barbora Špotáková

„Ono je to těžké trestat kolektivně. Nikdo neví, kolik procent dopovalo a kolik bylo čistých. I kdyby tam byl jen jeden sportovec, který nedopoval, tak si může stěžovat a může podat spoustu žalob, že byl zkrácen na svých právech,“ vysvětluje své stanovisko Jan Šťovíček,

I proto si uznávaný právník a jeden z rozhodců Sportovního arbitrážního soudu myslí, že Mezinárodní atletická federace dnes nakonec zruší trest pro ruské atlety a přijme je po více než půl roce opět mezi sebe.

„Já nemám ráda podobné radikální řezy. Ty nemám ráda u ničeho, nejsem ten typ člověka. Byla bych ráda, kdyby na olympiádě byli. Určitě v tom nejeli všichni a zakazovat to všem, to se mi nelíbí,“ přidává svůj názor dvojnásobná olympijská vítězka- oštěpařka Barbora Špotáková.

„Po těch posledních aférách to má ruská federace hodně nakloněné. Atleti jsou povinni dodržovat stanovení své atletické federace. Nejsou soukromníci, účastní se olympijských her pod hlavičkou své federace,“ vysvětluje bývalý šéf Českého antidopingového výboru Jaroslav Nekola.

Zároveň také vysvětluje, proč právě v poslední době rostou počty sportovců, kteří byli přistiženi při užívání zakázaných látek. A větším počtem komisařů nebo zaměřením na ruské sportovce to prý není.

„Hodně se zhustily dopingové kontroly mimo soutěž. Hlavně tedy v tréninku. Tam je ten zdroj dlouhodobého dopování. Nejsou to přímo dopingové látky, ale vyvolávají v lidském těle stimulaci hormonů, které pak doping nahrazují. Jejich odhalování je těžké, ale i v něm se udělal velký pokrok,“ přidává názor odborníka Nekola.

A jak se na obrovský dopingový skandál dívají nejvyšší představitelé ruského státu? To zjišťoval přímo v Rusku zahraniční reportér Martin Dorazín.

„Rusko připouští a nezastírá ten problém. Ovšem představitelé ruské federace rozhodně odmítají, že by se jednalo o státem řízený doping. Zároveň však Kreml podle svého mluvčího počítá s variantou, že ruští sportovci na olympiádu nepojedou,“ uzavírá Dorazín.

A přestože Mezinárodní olympijský výbor může zasáhnout do rozhodnutí IAAF, je to podle bývalého šéfa Světové antidopingové agentury Dicka Pounda málo pravděpodobné, protože by otevřený spor dvou tak velkých organizací způsobil ještě větší chaos.

Stanislav Zbyněk, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme