Ruští atleti podají proti vyloučení z Ria hromadnou žalobu k arbitráži

Ruští atleti se rozhodli bojovat až do konce za účast na olympiádě v brazilském Riu. Příští týden chtějí k mezinárodní arbitráži podat hromadnou žalobu na rozhodnutí Světové atletické asociace. Ta jim kvůli pokračujícím dopingovým skandálům zakázala účast v mezinárodních soutěžích včetně olympijských her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník ruského atletického svazu Michal Butov chce zajistit start ruských atletů v Riu soudně | Zdroj: Reuters

Generální tajemník ruského atletického svazu Michail Butov potvrdil, že tým právníků už začal pracovat na hromadné stížnosti sportovnímu arbitrážnímu soudu ve švýcarském Lausanne. Dotčení sportovci mohou rozhodnutí Světové atletické asociace zažalovat také individuálně.

Mezinárodní olympijský výbor mezitím umožnil start na olympiádě těm ruským atletům, kteří v minulosti nebyli zapleteni do dopingových skandálů. Musí ale projít novými testy v zahraničí. Mnozí ruští sportovci tuto nabídku považují za ponižující a chtějí spor řešit soudně.

Mezinárodní atletická federace IAAF vyřadila ruské atlety z mezinárodních soutěží už vloni v listopadu poté, co zpráva mezinárodní dopingové agentury WADA reportovala systematický a státem řízený doping ruských sportovců.

Po zasedání vedení IAAF minulý týden ve Vídni zůstává trest v platnosti i nadále, tedy také pro blížící se olympijské hry v Riu. Podle vedení světové atletiky totiž Rusko nenaplnilo podmínky, aby se jeho závodníci mohli vrátit do soutěží. Jednou z nich byla důkladná reforma ruské antidopingové agentury RUSADA.

Dopingový skandál v atletice - hlavní aktéři | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme