Rybářová se Smolkou se chystají na jeden z nejslavnějších plaveckých závodů světa

Ne snad rovnou uběhnout, ale už i ujít trať dlouhou 57 kilometrů, je hodně velkým sportovním výkonem. Najdou se ale i tací, kteří se tuto distanci rozhodnou uplavat. A to ne v nějakém sólo vystoupení bez ohledu na čas, ale v ostrém závodě s těmi nejlepšími plavci světa. Mezi ně patří i Silvie Rybářová a Libor Smolka, kteří se už zítra v poledne postaví v Argentině na start podobně extrémního závodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká dálková plavkyně Silvie Rybářová | Foto: Silvie Rybářová - osobní archiv

„Atmosféra je tam úžasná, co tak vidím z fotek nebo znám z vyprávění. Během celého závodu je tam doprovází spousta lidí,“ popisuje nejslavnější česká dálková plavkyně Jana Pechanová největší plus nadcházejících dvou závodů v Argentině, kterým předcházelo už úterní klání ve vodách poblíž města Rosario.

Také zítřejší podnik v Santa Fe bude pravou oslavou dálkového plavání, která bude místy připomínat tradiční jihoamerický karneval. Kolem trati i na řece samé se bude tancovat, zpívat a mezi tím vším k smrti unavení plavci. Mezi nimi letos i vůbec poprvé Silvie Rybářová.

„Když jsem tam jel poprvé, nebyl jsem na to absolutně připravený a úplně jsem vyhořel. Dojel jsem 17 hodinu za vítězem, prostě špatný to bylo. Je potřeba na to myslet, mentální příprava je hodně důležitá,“ popisuje nový kouč reprezentace dálkových plavců Rostislav Vítek, na co by si Silvie Rybařová měla na trati ze Santa Fe do Corondy nejvíce dát pozor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závodů v dálkovém plavání v Argentině se zúčastní i dva čeští zástupci

Zkušenosti bude moci Rybářová v Argentině brát i od dalšího českého účastníka letošního závodu Libora Smolky, který se na start v Santa Fe postaví už počtvrté. Před třemi lety zde přitom skončil Smolka šestý a i letos chce být v cíli mezi nejlepšími, k čemuž by mu měla pomoci i dlouhodobá příprava v Austrálii.

„Má tam silnou konkurenci, ale všechny zná, takže ví, koho si má ohlídat a s kým jet. Spíš je to o tom, jak je připravený fyzicky,“ věří Smolkovi Rostislav Vítek, který sám ve slavném závodě ze Santa Fe do Corondy skončil před čtyřmi lety na bronzovém stupínku.

Do vody nepustí jen tak někoho

Nedělního klání se přitom zúčastní jen ti nejlepší z nejlepších, kteří musí projít pečlivým výběrem plavecké federace. Do závodu mužů například v Santa Fe nastoupí 18 startujících, mezi dívkami dokonce jen devět plavkyň. Ještě prořídlejší pak ale bude za týden startovní listina vůbec nejdelšího plaveckého závodu světa, se kterým má Rostislav Vítek také svoji zkušenost.

„Hernandaria Sparana je v Argentině také a měří 88 kilometrů. Samozřejmě záleží na počasí, ale je tam nejrychlejší proud řeky. Plave se to něco kolem deseti hodin. Jel jsem to dvakrát a vždycky 9 hodin a 30 minut.“

Podobné časy kolem devíti hodin se přitom dají u můžu očekávat i zítra v Santa Fe, kde se česká dvojice Rybářová-Smolka postaví na start závodu kolem poledne středoevropského času.

Jakub Kanta, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme