Sáblíková dojela na MS v cyklistice dvanáctá. Zajistila si tak místo v Riu

Martina Sáblíková obsadila na cyklistickém mistrovství světa v Richmondu dvanácté místo v časovce a v redukovaném pořadí vybojovala pro Českou republiku účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Rychlobruslařská hvězda dojela minutu a 22 vteřin za vítěznou Novozélanďankou Lindou Melanií Villumsenovou.

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Závod o vytoužené místo v Riu 28letou Sáblíkovou podle výrazu tváře ve finiši hodně bolel.

Do cíle 30kilometrové trati dorazila na průběžné čtvrté příčce jen dvě a půl vteřiny za třetí Němkou Trixi Worrackovou a musela napjatě čekat, jak si povedou její další soupeřky na trati.

Přestože se před ni nečekaně dostala Taťjana Antošinová, na niž měla trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení ještě na posledním mezičase devět vteřin k dobru, manko pouhých 58 setin sekundy na Rusku nakonec nemuselo Sáblíkovou mrzet.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka skončila sice jako před rokem ve španělské Ponferradě dvanáctá, v pořadí před ní ale nakonec byly shodně dvě Němky, Američanky i Nizozemky. Každá země si však mohla zajistit jen jediné místo pro klání pod pěti kruhy v Brazílii.

Mimořádně vyrovnaný závod se stal nakonec kořistí Villumsenové, která od roku 2009 chyběla na stupních vítězů pouze loni v Ponferradě. Po dvou stříbrech a třech bronzech se nakonec dočkala i zlata z časovky.

Jen o dvě a půl vteřiny za ní dojela Nizozemka Anna van der Breggenová, pět a čtvrt sekundy na vítězku ztratila Němka Lisa Brennauerová.

„Těžko se tomu věří. Ale přijela jsem s velkou motivací. Snažila jsem se nemyslet na to, jaký mám na trati náskok, jen jsem chtěla jet naplno až do konce,“ uvedla v televizním rozhovoru 30letá rodačka z dánského Herningu Villumsenová.