Sáblíková zřejmě v Riu závodit nebude, Česko není v seznamu pro časovku

Olympijské vítězce v rychlobruslení Martině Sáblíkové hrozí, že přijde o start v cyklistické časovce na letních hrách v Riu. Česko totiž chybí na konečném seznamu kvalifikovaných zemí pro silniční disciplíny žen Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Český svaz cyklistiky žádá o vysvětlení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková projíždí Krásnou Lípou v úvodní etapě Tour de Feminin.

Martina Sáblíková projíždí Krásnou Lípou v úvodní etapě Tour de Feminin. | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

Mezinárodní cyklistická unie dnes zveřejnila seznam zemí, které se kvalifikovaly pro ženskou cyklistiku v Riu. Česko v něm nefiguruje. Na vině je zřejmě sporný výklad nominačních kritérií.

Píše se v nich, že 10 nejlepších zemí z MS v časovce má jistý start v Riu, v jiné části kritérií je ale věta, že účastnice časovky musí být vzaty z hromadného závodu. Do toho se Česko nekvalifikovalo.

„Zatím zůstávám v klidu, protože je pravidlo, že prvních deset národů z časovky má právo startu a dalších 15 bude doplněno. Někde mohl nastat šum, tak chvilku vydržme a uvidíme,“ reagoval pro Český rozhlas na zprávu trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Svaz požádal UCI o vysvětllení

Český svaz cyklistiky situaci zjišťoval prostřednictvím svého prezidenta Mariána Štětiny. Zároveň podal oficiální žádost o vysvětlení a čeká, jak se UCI vyjádří.

„Tím, že Martina získala desáté místo v redukovaném pořadí na MS, vyjela jedno místo pro časovku. A stejná závodnice, která může startovat v časovce, by měla startovat na silnici,“ předkládá svůj názor Stanislav Kozubek, sekretář Českého svazu cyklistiky.

„Pokud UCI své stanovisko potvrdí, budeme reagovat a snažit se pro Martinu vybojovat divokou kartu. Myslím si, že by jí náležela. Přijde mi nesmyslné, aby cyklistka, která třikrát po sobě jela kolem 10. místa, neměla možnost startovat na mezi nejlepšími,“ plánuje Kozubek.

Další místa se budou přerozdělovat

Podle uznávaného mezinárodního rozhodčího Miroslava Janouta je velmi nepravděpodobné, že by se Česko ještě na seznam dostalo a Sáblíková mohla jet.

„Je seznam 38 zemí, které získaly kvalifikaci pro silniční závod jednotlivců. Základní problém je ve kvótě 67 závodnic do silničního závodu. Z těch rekrutuje 25 závodnic pro časovku jednotlivců. Takže asi máme na 99 procent smůlu,“ vysvětluje.

Šance na účast v Riu ještě stále existuje. Pokud se k 15. červnu nenaplní startovní listiny podle dnes zveřejněných kvót, budou se volná místa přerozdělovat podle pořadí národů UCI a následně právě podle pořadí z mistrovství světa v časovce jednotlivců.

„Martina Sáblíková má pořád naději, ale musí spoléhat na to, že místa, která jsou k dispozici, nebudou vyčerpaná. Pak se začne přerozdělovat deseti nejlepším národům a teprve ve druhém kole dojde na 10 nejlepších z časovky na MS,“ dodává zkušený mezinárodní rozhodčí.

Český svaz cyklistiky i tým závodnice byl přitom až dodnes přesvědčen, že kvalifikační kritéria splnil. „Lidi, kterých se to týká, to nečtou, nebo to čtou v rychlosti. Kvalifikační kritéria byla daná, ale zřejmě se nikdo nepodíval dál,“ přemýšlí Miroslav Janout.

Jan Suchan, Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme