Salamanca basketem žije, hráčky USK čeká divoký večer plný nadávek

V úvodním zápase Evropské ligy o postup do prestižní Final Four se střetnou dva týmy s univerzitními kořeny. Zapálení fanoušci Salamancy, ale se skupinkou pražských protějšků diskuse nepovedou a USK čeká ve Španělsku divoké prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laia Palauová tuší, že pro ni nebude zápas v Salamance jednoduchý | Foto: Michal Jurman

„Vždycky, když hraju v Salamance, a to už jsem toho odehrála, je to hodně těžké. No a letos to bude o to těžší, že se hraje o účast ve Final Four. Budou sprostí, budou mi nadávat, zvlášť když ty zápasy budou hodně vyrovnané a to ony budou.“ konstatuje už smířeně španělská hráčka v dresu pražského USK Laia Palauová.

Na fanoušky Salamancy má spoustu špatných vzpomínek. Od pro mnohé až nepochopitelného hněvu ji neuchránila ani úspěšná vizitka španělské reprezentantky.

„Kromě toho, že rozumí, hraje úlohu i to, že hrála za úhlavního nepřítele z Valencie. To je něco jako boj mezi Realem a Barcelonou. Je nenáviděná dodnes,“ přibližuje pozadí nevraživosti mezi fanoušky Salamancy a Paulaovou trenérka USK Natália Hejková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Univerzitní město Salamanca se nezdá. Místní basketbaloví fanoušci umí být velmi hluční, zjistil reportér ČRo Michal Jurman

Hráčky USK včetně Palauové se dnes postaví domácím do cesty za vysněnou účastí ve Final Four Euroligy. Chladným tento fakt nenechává ani místní studenty filozofické fakulty. „Víme, kde Laia hrála, na to se tady nezapomíná. A víte co, já tam zajdu! Protože ona je prostě…,“ polyká fanoušek Miguel nadávku a raději se chopí kytary.

V Salamance, kde už se druhý rok nehraje vysoké úrovni fotbal, je basketbal náboženstvím. A pokud někdo u nás mluví o tom, že je český fanoušek příliš náročný, měl by se i podle Kateřiny Elhotové do oblasti Kastilie a Leónu minimálně jednou podívat.

Basketbalistky USK trénují i s toaletním papírem, v Salamance tlak necítí

Číst článek

„Ti fanoušci jsou specifičtí. Když se jim nedaří, dokážou vypískat i domácí hráčky. Pro nás Češky to bude jednodušší v tom, že jim nerozumíme,“ myslí si 25letá opora USK.

Basketbaloví fanoušci z univerzitního města na řece Tormes jsou pro svoji hru natolik zaujatí, že jí už několikrát obětovali i své zdraví. „Zažil jsem tu, že jedna fanynka neunesla atmosféru a dostala infarkt. Takže jsme sledovali její oživení,“ vzpomíná masér USK Ladislav Burian.

Do Salamancy přicestovali s českým mistrem přesně čtyři fanoušci, kteří se o své zdraví zatím rozhodně nebojí, na divoké fanoušky mají i dobré vzpomínky.

Basketbal není cizí ani studentům Filozofické fakulty v Salamance | Foto: Michal Jurman

„Diváci jsou tu trošku konfliktní, ale měl jsem tu kamaráda, Španěla, který se mě zastal. Říkal, ať mě nechají v klidu a dopadlo do dobře,“ dodnes si s ním píšu, těší zkušenost s místním Moristem Gonzálesem vůdce fanoušků USK ve Španělsku Bohuslav Březina.

Zaujetí místních fanoušků je svým způsobem fascinující, i když mnohdy nejde k trochu škrobené univerzitní pověsti města. „Je to univerzitní město, ale my to máme i v názvu, oni tam mají nějakou parfumérii,“ glosuje formální rozdíly mezi nadcházejícími soupeři Natália Hejková

V českých podmínkách se sice nejhoršího chování místních chuligánů nedočkáme, dáno je to ale hlavně tím, že u nás jen těžko bude basketbal někdy tam populární jako právě ve španělském městě, které jednoduše miluje jen to, v čem je nejlepší.

Přímý přenos z celého zápasu si můžete poslechnout na streamu Český rozhlas Sport a v mobilní aplikaci iRadio. Vstupy z utkání nabídne Radiožurnál.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme