Sanitka přijela do dvou minut, smrti íránského cyklisty na paralympiádě ale nezabránila

Závěr paralympijských her v Riu de Janeiru zastínila smrtelná nehoda íránského hendikepovaného cyklisty. Bahman Golbarnežád spadl v silničním cyklistickém závodě a po převozu do nemocnice zemřel na srdeční zástavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Bahmana Golbarnežáda vzpomínají nejen Íránci | Zdroj: Reuters

Íránský cyklista Bahman Golbarnežád jel stejný závod jako Jiří Ježek. Pravděpodobně po kolizi v zatáčce v klesání spadl. Jak řekl šéf mezinárodního paralympijského výboru Philip Craven, sanitky byly na místě do dvou minut.

„Sportovce převzala nejmodernější ambulance, s veškerým vybavením pro intenzivní péči. V Brazílii navíc nejezdí v sanitě jen záchranáři, ale také přímo lékaři, byla tam i sestra. Všechno bylo, jak mělo být, a všichni udělali všechno pro to, aby Bahmanovi zachránili život,“ prohlásil Craven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyšetřování smrti íránského paracyklisty sleduje zpravodaj čro David Koubek

Jenže ambulance musela jet celou klikatou cestu stejně jako závodníci. Po cestě museli zraněného cyklistu několikrát oživovat. Po příjezdu do nemocnice ale utrpěl další srdeční zástavu a zemřel.

Přesné okolnosti tragické nehody zatím vyšetřuje společně s úřady Mezinárodní cyklistická unie. Trať prý byla vyhovující.

Rozloučit se na nejvyšší sportovní události byl můj sen, tvrdí paralympijský cyklista Ježek

Číst článek

„Snažíme se shromáždit co nejvíc informací od lidí, kteří byli v té chvíli na místě, od lidí z konvoje. Snažíme se poskládat co nejvěrnější obraz toho, co se stalo. Uděláme to co nejrychleji, ale určitě to bude záležitost několika dní,“ tuší ředitel UCI Piers Jones.

Golbarnežád jel před tím v Riu ve středu časovku. Írán reprezentoval už na paralympijských hrách v Londýně v roce 2012.

„Sportovci byli a jsou odvážní. Ale ve chvíli, kdy se něco takového stane, musíme to pořádně vyšetřit. Cyklistická unie zveřejní ve spolupráci s úřady závěrečnou zprávu. A pak se samozřejmě zamyslíme nad tím, jestli máme něco do budoucna změnit,“ řekl šéf mezinárodního paralympijského výboru Craven.

Íránská i paralympijská vlajka jsou v paralympijské vesnici na půl žerdi. Při závěrečném ceremoniálu dnes v noci se za Golbarnežáda bude držet minuta ticha.

Bahman Golbarnežád během cyklistického závodu | Foto: Reuters

David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme