Sběratelé vyhlíží přírůstek, Londýn představil olympijské mince

Do zahájení Olympijských her v Londýně sice zbývají ještě necelé dva roky, už teď je ale připravená speciální sada mincí. Některé z nich vzdávají hold antickým bohům, další zase velikánům Velké Británie nebo krásám této země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z pamětních mincí

Jedna z pamětních mincí | Foto: ČOV

Zatímco vybraná platidla půjdou do oběhu, některá budou vyhrazena jen pro sběratele. A udělala by jistě radost jednomu z gigantů olympijského hnutí.

,,Juan Antonio Samaranch byl sám velkým sběratelem a měl na ně i slabost. Udržoval kontakty i s některými českými sběrateli, a dokonce je i zval na olympiády jako čestné hosty,“ vzpomíná na v dubnu zesnulého Samaranche předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sběratelé vyhlíží přírůstek, Londýn představil olympijské mince

I jemu se sada stříbrných a zlatých mincí zalíbila, přestože má zkušenosti se sbíráním jiných předmětů.

,,Já rád české známky, ale vlivem stěhování jsem tento koníček opustil. Ale pokud přijdu k nějakým mincím, tak je daruji spolužákovi z gymnázia, když se vidíme při nějakém výročí.“ prozrazuje Jirásek.

Že by u kamaráda z gymnázia skončila i kolekce, kterou dostane Český olympijský výbor, to prý nehrozí. I když by patrně nešlo o ledajaké úlovky dlouholetého sběratele.

Motiv mincí musel posvětit Buckinghamský palác a ražbu měla na starosti Britská královská mincovna, které si považuje i velvyslankyně Spojeného království v Praze Sian MacLeodová.

Mince v ceně slepice?

,,Některé naše sporty se mohou chlubit staletou historií, žádná však nepřekoná Královskou mincovnu, která je významnou součástí našeho národního dědictví a má více jak tisíciletou historii.“

,,V současnosti razí všechny britské mince a i mince pro dalších zhruba 50 států světa,“ vysvětlila vcelku kvalitní češtinou. Ale ražební minulost mají Britové a Češi společnou.

,,S hrdostí jako Čech musím připomenout, že Přemyslovský stát na konci prvního tisíciletí razil mince, takže ražba u nás má také velkou tradici. Ve 13. století se v Kutné hoře razil pražský groš, což byla nejstabilnější měna v Evropě,“ připomíná Jirásek a dodává:

,,Za jeden groš se tehdy dala koupit jedna slepice.“ O tom, co půjde pořídit za nové olympijské mince, řeč nepadla.

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme