Schody a ostré lokty. Sprint na horských kolech zažil premiéru na MS

Vezměte hrst přímých soubojů, přidejte pár deka kontaktů mezi soupeři, přisypejte dávku nebezpečí dle libosti a pěkně zblízka servírujte divákům. To je ve zkratce recept na úspěšnou sportovní disciplínu, která vám může přinést i zajímavý zisk. A musí ji mít každý sport. Pochopily to i hlavy ve vedení horských kol, a tak se poprvé rozdávaly medaile mistrům světa ve sprintu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kulhavý (vpravo) po boku nového mistra světa Nino Schurtera ze Švýcarska | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Lyžařům se to vyplatilo u běžeckého sprintu i u skicrossu, bikerům u fourcrossu, tak proč ještě něco takového nepřidat. A zdá se, že experiment slaví úspěch.

Diváci v Saalfeldenu mohutně řvali už při čtvrtfinálové jízdě, byť je třeba podotknout, že v ní jel domácí Federspiel, nakonec bronzový. Rozjížďku si spolu s ním vychutnal i nejlepší z Čechů Jan Nesvadba.

"Já si vždycky řeknu, že řvou na mě, a je to lepší. Ale on člověk ani tu podporu okolí moc nevnímá, spíš se soustředí na samotnou jízdu," říkal po závodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

U historické premiéry sprintu na MS cyklistů na horských kolech byl také Tomáš Kohout

V kvalifikaci, kdy o postupu a nepostupu rozhodovaly tři tisíciny sekundy. Od osmifinále je dobré použít ostré lokty, které se proti soupeřům vždycky hodí. Navíc musí biker dávat pozor na překážky, které jsou na trati velmi přirozené a vítané.

"Každý sprint má něco do sebe, tady to určitě bylo zajímavější pro diváky, protože tu byly třeba schody, ale v Novém Městě je to taky nádherné. Nedá se to srovnávat, jsou to dva rozdílné sprinty," pravil na téma městský versus přírodní sprint Jan Nesvadba.

Aby nevznikl mylný dojem, že sprint je jen pro muže: není. Líbí se i ženám, včetně těch, které závodí.

"Já si myslím, že i pro cyklisty je to velké zpestření. Je to přece jenom něco jiného, je to rychlé, krátké, jsou tam přímé souboje mezi závodníky... Myslím, že je to atraktivní pro obě strany," říká Pavla Havlíková, která kromě horských kol závodí i na silnici a v cyklokrosu.

Podle ní už jen zbývá, aby se sprint výrazněji oddělil od klasického cross-country a bude mít ještě větší budoucnost.

Tomáš Kohout, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme