Sedmdesátiny slaví Věra Čáslavská. Olympijská legenda i odvážná žena

Sedminásobná olympijská vítězka a pozdější předsedkyně Českého olympijského výboru Věra Čáslavská se právě dnes dožívá sedmdesátin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Čáslavská při udělování Řádu vycházejícího slunce | Foto: ČTK, Martin Štěrba

Věry Čáslavské si ale nemusíme vážit jen jako sportovkyně, majitelky více než 140 medailí, z toho 11 olympijských. Udivovala totiž i svou odvahou - byla jednou z osobností Pražského jara, podepsala výzvu Dva tisíce slov a otevřeně se postavila proti invazi vojsk Varšavské smlouvy.

To přitom bylo těsně před olympiádou v Mexiku, na níž měla obhajovat čtyři cenné kovy. Nakonec na ni odletět mohla, i když se předtím raději schovávala v horské chatě u Šumperka.

"Věrka se dostává z horní žerdě na dolní, drží se statečně. Dvojný obrat. Ano, né, dobře! Dobře, bezvadně! Nespadla, ježišimarjá, přátelé, to bylo nádherné! A stůj, výborně, stůj! Zlato patří Československu, přátelé," překřikovali se radostí Karel Malina a spolukomentátor Vítek Matlocha poté, co si Věra Čáslavská zajistila zlato z prestižního víceboje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věru Čáslavskou představuje jako odvážnou ženu Jan Suchan

Obrovské gesto si ale přichystala při ceremoniálu po zisku jiného zlata - z prostných. Podělila se o něj s Larisou Petrikovou ze Sovětského svazu, a to ji znovu umožnilo vyjádřit svůj názor na nenáviděnou okupaci.

"S prvním tónem jsem absolutně podvědomě odvrátila hlavu od té sovětské okupantské hymny. To přišlo prostě samo, z vnitřku, z duše a ze srdce," vzpomíná Věra Čáslavská, která tehdy korunovala svou rebelii sňatkem s atletem Josefem Odložilem v křesťanském kostele.

Slávu záhy vystřídala nemilost, ale příliš radosti si "Zlatá Věra" neužila ani po revoluci. Dostalo se jí sice uznání coby poradkyni prezidenta Václava Havla i předsedkyni Československého a později Českého olympijského výboru, o mnoho to ovšem přebila rodinná tragédie, po níž se na dlouhé roky stáhla do ústraní.

Čáslavská odpočívá ve vaně i u počítače

Teď už se na veřejnosti opět objevuje. Včera pokřtila poštovní dopisnici se svým portrétem od Oldřicha Kulhánka a užila si premiéru dokumentu, který o ní natočila Olga Sommerová, dnešek tráví v Ostravě na autogramiádě knihy Pavla Kosatíka "Věra Čáslavská - Život na Olympu".

Jak to Věra Čáslavská v 70 letech všechno zvládá, řeknete si možná. Jedna z nejlepších gymnastek historie na to má originální recept.

"Často se mi přihodí, že usnu ve vaně. Potvrdila se mi Priessnitzova teorie léčení vodou, protože já se cítím velice dobře, vždycky pookřeju a cítím se jako znovuzrozená. Když se probudím, že je mi velká zima, tak si přitočím teplou a spím dál až do rána. To dělám dnes a denně. Doporučuju to. Ale je to jen pro plavce," usmívá se Čáslavská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Suchan se zajímal také o to, co Věra Čáslavská dělá dnes

Často ji potkáte na akcích Českého olympijského výboru nebo i dalších recepcích, a tak nenajde moc času, který má opravdu jen sama pro sebe.

"Když nemusím nic dělat, tak jsem u počítače. Pouštím si třeba Freddieho Mercuryho, Kristoffersona nebo Pavarottiho. Pak také nejlepšího tanečníka na světě Baryšnikova, který byl v mládí nádherný mužský. Ta dokonalost a technika... Mrzí mě, že jsem ho tehdy nezažila naživo, ten by mě tak inspiroval, já bych na sobě tak makala," zasnívá se Věra Čáslavská.

S blížící se olympiádou bude na své libůstky hledat volnou chvíli stále obtížněji. A i když se jí původně nechtělo, jakožto bývalá předsedkyně Českého olympijského výboru přijala pozvání současného vedení přímo do Londýna. Čeká ji tam ovšem nejen role diváka.

"Budu tam trochu jako za medvěda, kterého budou představovat ostatním. Ale nenechám si ujít soutěže, o kterých vím, že budou vynikající, i když se půjdu podívat také na 'neželízka' v ohni. Rozhodně si ale nechci nechat utéct Báru Špotákovou, protože já vám to prozradím: ona tam vyhraje! Taky se podívám na veslaře a střelce. Já totiž nosím ostatním lidem štěstí," říká s ohromnou nadějí v hlase Věra Čáslavská.

Věřme, že se její slova vyplní, a především že bude nadále plná elánu a že jí bude sloužit zdraví.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme