Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone slaví 85 let, do důchodu se ale jěště nechystá

Jako z pohádky zní příběh Bernieho Ecclestona, který se z malé rybářské vesnice vypracoval v neúspěšnějšího sportovního byznysmena 20. století. Dnes slaví promotér seriálu formule jedna 85 let a navzdory mnoha předchozím prohlášením, se zřejmě odejít ze scény hned tak nechystá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone se dnes v Mnichově bude bránit obvinění z korupce | Zdroj: Reuters

„Formule 1 je byznys s jediným pravidlem. Musíme bavit lidi. Pokud to nezvládneme, máme problém,“ představuje svou vizi F1 Bernie Ecclestone.

Podobné pragmatičnosti se Ecclestone držel vlastně pomalu už od narození. Obchodní talent v sobě objevil už ve školních letech, kdy roznášel noviny. Z vydělaných peněz si pak koupil v pekárně zákusky a ty následně prodával se značným ziskem svým spolužákům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bernie Ecclestone oslavil 85 let, v křesle šéfa F1 ale ještě zdaleka nekončí

Mazaný přístup udělal z chudého chlapce postupně uznávaného milionáře, který hvězdnou kariéru ve světě řvoucích motorů odstartoval v roce 1974, kdy spoluvytvořil Asociaci konstruktérů Formule 1. Rázem tak začal vyjednávat o televizních právech závodů, které nyní díky němu generují téměř dvě miliardy dolarů ročně.

„Bernie je stará škola, ono v těch osmdesátých letech to všechno fungovalo trochu jinak, než když mu do toho v letech devadesátých začala mluvit Evropská unie,“ mluví expert na F1 Tomáš Richter o čím dál větším tlaku Mezinárodní automobilové federace a také samotných automobilek ve formule 1, který začal oslabovat postupně Ecclestonův vliv.

Ten byl nucen dělat kompromisy ve svém autoritářském vedení závodů. Od kompromisů nebylo daleko k frustraci, která vedla i k celé řadě kontroverzních výroků.

„Například prohlášení, ve kterých určitým způsobem sympatizuje s Adolfem Hitlerem. Nebo jeho nedávná obhajoba korupčních prvků, kdy prohlásil, že když potřebujete něco dotáhnout do zdárného cíle, je někdy potřeba „potěšit“ ty, kteří o tom rozhodují,“ udává Turek příklady kontroverzních výroků.

Ecclestone se za 100 milionů dolarů zbavil obvinění z korupce

Číst článek

Konec konců sám Ecclestone stanul před německou prokuraturou kvůli podezření z úplatků, ze kterého se nakonec po dohodě vyplatil.

„Demokracie je zbytečná ve Formuli 1 stejně jako všude jinde. Musíte mít opravdovou kuráž, pokud chcete vést lidi. Až skončím, tak to bude někdo dělat určitě jinak a jsem si jistý, že mnohem více demokraticky,“ naráží v posledních dnech Ecclestone na otázku svého případného odchodu do ústraní.

Ale jestli něco nejde muži se jměním 100 miliard korun vyčíst, tak to, že právě on pozvedl chaotické závody v neskutečně výnosný byznys a v zábavu, kterou hltají miliony lidí po celém světě.

Michal Jurman, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme